467 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień ulic i budynków odebrali strażacy w środę do godziny 20. Taką informację przekazał rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Rzecznik Komendanta Głównego PSP podał, że najwięcej zgłoszeń - 162 - było na terenie województwa wielkopolskiego. Na terenie województwa małopolskiego były 52 zgłoszenia, kujawsko-pomorskiego - 36, łódzkiego - 35 i świętokrzyskiego - 32.

Profil Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz opublikował na platformie X nagranie z miejscowości Rzuchowa w województwie małopolskim. 

"Burza pojawiła się tam w okolicach godziny 18:00, zanikając koło 19:00. Wystarczyła zaledwie godzina, aby pojawiła się rzeka na drogach" - poinformowano.

Do usuwania skutków burzy wyjeżdżali m.in. strażacy z Włoszczowy w woj. świętokrzyskim. Przed godz. 19 informowali o 10 interwencjach. 

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego, drugiego i najwyższego - trzeciego stopnia, przed burzami w dużej części kraju. Ostrzeżenie przed burzami wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Alert RCB brzmiał: "Uwaga! Dziś i w nocy (22/23.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni".

Został wysłany do odbiorców na terenie 13 województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Sprawdź aktualne mapy pogodowe Polski: