Z myślą o studentach ruszyła we Wrocławiu budowa mikroskopijnych mieszkań. Maleńkich apartamentów o powierzchni 12 metrów kwadratowych ma być łącznie 170. Ich zaletą ma być nie tylko funkcjonalność, ale także stosunkowo niska cena.

Kawalerki o mikroskopijnych gabarytach są tak zaprojektowane, by były wyposażone we wszystko, co można znaleźć w normalnym mieszkaniu. Tak więc na niewielkiej powierzchni mieści się aneks kuchenny, łazienka i łóżko.

Architekci wykorzystali maksymalnie każdą wolną przestrzeń. Dlatego pod łóżkiem nie brakuje szuflad i schowków. Samo łóżko zaś możemy przykryć dodatkowym blatem, który wisi na ścianie. Dzięki temu w jednym momencie miejsce do spania może przemienić się w stół.

Wówczas możemy zrobić w takim mieszkaniu imprezę na co najmniej siedem osób. Choć ponoć może się tam zmieścić nawet dwa razy więcej osób - mówi Marta Łosińska, zajmująca się projektem. Zaletą takiego mieszkania jest na pewno to, że wszystko jest pod ręką.

Mikroskopijne mieszkania powstają z myślą o studentach. Do zakupu ma ich zachęcić przed wszystkim niska cena. Projektanci szacują, że lokal będzie można kupić za 100 tysięcy złotych. W sumie ma powstać 170 takich mieszkań.