"Chcemy dać możliwość młodym pływakom do rywalizacji, a jednocześnie staramy się wyszukać talenty, które mogą w przyszłości dać sukcesy polskiemu pływaniu" – mówi mistrzyni olimpijska z Aten Otylia Jędrzejczak. W sobotę w Szczecinie rozpoczęły się dwudniowe zawody pływackie Otylia Swim Cup.

W imprezie udział bierze blisko dziewięciuset młodych pływaków z Polski i Ukrainy. To drugi tegoroczny Otylia Swim Cup, bo latem młodzi pływacy rywalizowali w Gliwicach.

To rekordowa impreza organizowana przez Fundację Otylii Jędrzejczak. Zawody, rywalizacja, bicie własnych rekordów, ale też świetna atmosfera i zabawa. Na tym właśnie polega Otylia Swim Cup, żeby poprzez sport uczyć dzieci, jak wspaniale przygotować się do życia  - mówi Otylia Jędrzejczak.

Panią Otylię znam głównie z internetu. Oglądałem wiele filmów na Youtube z jej występów. Widziałem, jak zdobywała złoto olimpijskie. Na razie jeszcze nie udało zdobyć się autografu, ale mam już zdjęcie. Chciałbym w przyszłości reprezentować nasz kraj i zdobywać medale - mówi Alan Maciejewski ze Szczecina, uczestnik zawodów.

W zawodach uczestniczą dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Pływacy mają przygotowaną całą masę atrakcji, zaczynając na świetnie wyposażonych przez partnerów Fundacji Otylii Jędrzejczak, m.in. Zott i Sante, pakietach startowych, a kończąc na lodach od sponsora imprezy - firmy Koral. 

Gdy zaczynałam swoją przygodę z pływaniem pojechałam kiedyś na dwudniowe zawody do Niemiec i tam właśnie pierwszy raz zobaczyłam, że w trakcie rywalizacji można się również bawić i pozbyć stresu, bo organizatorzy zaplanowali dyskotekę dla uczestników. Uważam, że to świetny pomysł i dlatego w trakcie naszych grudniowych zawodów młodzi pływacy również dostają chwilę na rozrywkę - dodaje Jędrzejczak.

Zawody odbywają się na pięćdziesięciometrowej pływalni w kompleksie szczecińskiej Floating Areny, która jest wręcz stworzona do organizacji dużych imprez pływackich. Dziękuję miastu Szczecin za to, że zdecydowało się podjąć z nami współpracę. Myślę, że spotykamy się w Szczecinie pierwszy, ale nie ostatni raz - mówi mistrzyni olimpijska z Aten.

Gościem specjalnym imprezy w Szczecinie jest znakomita niegdyś polska pływaczka Beatą Kamińską, m.in. mistrzyni Europy na krótkim basenie. Na pływalni pojawili się także mieszkający na stałe w Szczecinie mistrzowie świata sprzed jedenastu lat w pływaniu Przemysław Stańczyk i Mateusz Sawrymowicz, olimpijczycy w pływaniu Filip Zaborowski i Oskar Krupecki oraz mistrz olimpijski z Pekinu w wioślarstwie Marek Kolbowicz.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Bezpieczeństwo uczestnikom zapewnia ubezpieczyciel Ergo Pro.