​99 złotych - tyle ma kosztować całoroczny bilet komunikacji miejskiej w Warszawie dla dziecka z rodziny z co najmniej trójką dzieci. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz idzie za ciosem i po zapowiedzi tańszych biletów dla osób płacących podatki w stolicy, teraz ich dzieciom obiecuje Kartę Młodego Warszawiaka. Szefowa stołecznego magistratu podkreśla, że ta decyzja nie ma nic wspólnego z referendum ws. jej odwołania.

Tak jak w przypadku Karty Warszawiaka, prezydent Warszawy zapewnia, że myślała o tańszych biletach i zniżkach dla dzieci z rodzin wielodzietnych od dawna. Nic nie jest efektem referendum, bo pracowaliśmy nad tym już w zeszłym roku - podkreślała.

W jej zapewnienia nie wierzą jednak rodzice spacerujący z dziećmi w dzisiejsze popołudnie po warszawskim zoo. Ludzie mają decydować o ich losach. Wtedy oni starają się być tacy jakby bardziej przychylni dla ludzi, obiecujący gruszki na wierzbie. Nie w tym roku, może w przyszłym... - mówił reporterowi RMF FM jeden z ojców. Raczej to nie postęp, a propaganda - dodał inny.

By te plany stały się faktem, obietnice pani prezydent uchwalić muszą teraz radni. Gronkiewicz-Waltz zapewnia, że projekt uchwały ws. Karty Młodego Warszawiaka trafił już do klubu radnych. Konsultacje mają się zakończyć do 20 września. 

Tańsze bilety mają też dostać wszystkie dzieci - nie tylko z rodzin wielodzietnych - ale tu obniżka będzie kilkuzłotowa. I tak bilet okresowy 30-dniowy zamiast 55 złotych ma kosztować 49 zł. Bilet 90-dniowy będzie tańszy o 15 złotych. Zamiast 140 trzeba będzie zapłacić 125 zł. 

Kilkaset złotych oszczędności rocznie

Zaproponowane zniżki rodzinie z trójką dzieci, jak przekonuje prezydent stolicy, rocznie przyniosą nawet kilkaset złotych oszczędności. W budżecie Zarządu Transportu Miejskiego to będzie 13 milionów mniej - dodaje.

Według prezydent, ponad 60 proc. mieszkających w Warszawie rodzin ma jedno dziecko. Rodzin z jednym, dwójką, trójką lub czwórką dzieci jest w sumie ok. 200 tysięcy.

Karta Młodego Warszawiaka ma także uprawniać do zniżek w placówkach kulturalno-sportowych. Będzie podana lista placówek, gdzie będą dodatkowe zniżki dla dzieci, które będą mogły korzystać z bogatej oferty placówek kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych. Karta będzie działała na bazie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej i specjalnego hologramu, naklejanego na nośniki biletów - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz.

(MRod)