Podpisanie umowy koalicyjnej nastąpi do końca tygodnia; prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej - poinformował polityk PiS o ustaleniach czwartkowego spotkania kierownictwa partii.

Podpisanie umowy koalicyjnej nastąpi do końca tygodnia. Zaakceptowaliśmy wcześniej wynegocjowane w ramach Zjednoczonej Prawicy ustalenia. Potwierdziliśmy m.in., że prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformował polityk ze ścisłego kierownictwa PiS. Jak podkreślił, "zaakceptowane porozumienie obejmuje też jednego ministra dla Solidarnej Polski i dla Porozumienia". 

W środę - w nieoficjalnych rozmowach z naszym dziennikarzem Patrykiem Michalskim - politycy Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina mówili, że "rośnie presja na Jarosława Kaczyńskiego, by wszedł do rządu w roli wicepremiera". Jak poinformował po czwartkowym spotkaniu polityk ze ścisłego kierownictwa PiS, prezes Kaczyński "będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej".

W około 3-godzinnym spotkaniu liderów PiS uczestniczyli: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wiceprezesi PiS Adam Lipiński oraz Antoni Macierewicz, b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Spotkanie dotyczyło oceny osiągniętego porozumienia w ramach Zjednoczonej Prawicy. Istotą tego porozumienia jest wola wspólnej i solidarnej pracy dla Polski - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Ociepa: Jesteśmy umówieni na wznowienie rozmów koalicyjnych w piątek

Wiceminister obrony Marcin Ociepa (Porozumienie) poinformował w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, że członkowie Zjednoczonej Prawicy umówili się, żeby kontynuować rozmowy koalicyjne w piątek. Zapewnił, że jego ugrupowanie gotowe jest podpisać umowę koalicyjną w wynegocjowanym kształcie nawet do końca tygodnia.

Ociepa dodał, że podczas piątkowego spotkania umowa ma zostać dopięta. Przypomniał, że w ostatnim czasie sporo się wydarzyło, było sporo napięć, emocji, a także spotkań dwustronnych prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą i przewodniczącym Porozumienia Jarosławem Gowinem.

Warto, żeby w końcu usiedli we trójkę i te negocjacje zwieńczyli - mówił wiceprezes Porozumienia w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, to PiS wyszedł z inicjatywą umieszczenia w umowie koalicyjnej zapisu o liczbie miejsc na listach wyborczych dla koalicjantów.