W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej po raz kolejny odbyło się spotkanie kierownictwa partii. Dyskutowano o przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Wiceprezes partii Porozumienie Marcin Ociepa ujawnił tymczasem w RMF FM: "Umówiliśmy się na jutro na wznowienie rozmów koalicyjnych". Potwierdził, że w tych negocjacjach mają wziąć udział liderzy trzech ugrupowań Zjednoczonej Prawicy.

W dzisiejszym spotkaniu liderów PiS uczestniczyli: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wiceprezesi PiS Adam Lipiński oraz Antoni Macierewicz, b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Spotkanie dotyczyło oceny osiągniętego porozumienia w ramach Zjednoczonej Prawicy. Istotą tego porozumienia jest wola wspólnej i solidarnej pracy dla Polski - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Kaczyński wicepremierem?

Już wczoraj - w nieoficjalnych rozmowach z naszym dziennikarzem Patrykiem Michalskim - politycy Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina mówili, że "rośnie presja na Jarosława Kaczyńskiego, by wszedł do rządu w roli wicepremiera"

Źródło PAP zbliżone do rządu potwierdziło w czwartek po północy, że w efekcie negocjacji "Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu, będzie uczestniczył w jego posiedzeniach; zostanie szefem komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie nadzorował ministerstwo sprawiedliwości, MON oraz MSWiA". Według Terleckiego "wszystko wskazuje to, że Kaczyński będzie w rządzie, jako wicepremier".

Skład rządu zostanie ogłoszony oczywiście w odpowiednim trybie. Dziś albo jutro spotka się jeszcze kierownictwo partii i zatwierdzi ostatecznie kształt koalicji, a wtedy zostanie już tylko jeden krok do skonstruowania rządu po rekonstrukcji - mówił Terlecki dziennikarzom w Sejmie.

Szef Porozumienia Jarosław Gowin, mówił w czwartek, że "nieporozumienia przechodzą do przeszłości". Jestem przekonany, że w najbliższych dniach zawarta zostanie nowa umowa koalicyjna, w jej konsekwencji powstanie nowy rząd, z nowym programem - mówił.

Oświadczył też, że wszystkie znaki zapytania, które pojawiły się w trakcie debat między Porozumieniem a PiS-em zniknęły. Osiągnęliśmy 100-procentową zgodę co do tego, jak ma wyglądać rola Porozumienia w przyszłym rządzie - powiedział Gowin.

Ociepa: Jesteśmy umówieni na wznowienie rozmów koalicyjnych w piątek

Wiceminister obrony Marcin Ociepa (Porozumienie) poinformował w RMF FM, że członkowie Zjednoczonej Prawicy umówili się, żeby kontynuować rozmowy koalicyjne w piątek. Zapewnił, że jego ugrupowanie gotowe jest podpisać umowę koalicyjną w wynegocjowanym kształcie nawet do końca tygodnia.

Ociepa dodał, że podczas piątkowego spotkania umowa ma zostać dopięta. Przypomniał, że w ostatnim czasie sporo się wydarzyło, było sporo napięć, emocji, a także spotkań dwustronnych prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą i przewodniczącym Porozumienia Jarosławem Gowinem.

Warto, żeby w końcu usiedli we trójkę i te negocjacje zwieńczyli - mówił wiceprezes Porozumienia w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, to PiS wyszedł z inicjatywą umieszczenia w umowie koalicyjnej zapisu o liczbie miejsc na listach wyborczych dla koalicjantów. Dopytywany, czy Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu jako wicepremier, powiedział, że na razie są to spekulacje.

Scenariuszy jest wiele. W polityce nie raz obserwowaliśmy wiele zmian, a wolałbym poczekać na fakty, bo to one determinują rzeczywistość - zaznaczył Ociepa. Jeżeli PiS zdecydowało, że chce wprowadzić swojego lidera do rządu, to my możemy tylko przyklasnąć - dodał wiceminister obrony.

Ociepa sądzi jednak, że nazwa "komitet ds. bezpieczeństwa", którym miałby kierować Kaczyński - będzie inna.