Zbliżający się do Zatoki Meksykańskiej sztorm tropikalny Isaac stał się formalnie huraganem pierwszej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - ogłosiło Narodowe Centrum do spraw Huraganów (NHC). Maksymalna prędkość wiatru utrzymująca się wewnątrz huraganu wynosi 120 km/h. Władze USA apelują, by nie lekceważyć ostrzeżeń.

Z powodu nadciągającego huraganu gubernator Luizjany odwołał swój udział w konwencji republikanów na Florydzie. Ta burza, jak każda inna, jest bezpartyjna. To jest czas, kiedy musimy być razem: stawić jej czoła i ciężko pracować, aby chronić nasze rodziny i nasze nieruchomości. Po tym, jak burza się skończy, jak znów staniemy na nogach, będzie mnóstwo czasu, żeby rozmawiać o polityce i politycznych przemowach. To wszystko, co mamy do powiedzenia w tej sprawie. Są ważniejsze rzeczy, na których trzeba się teraz skupić - mówi Bobby Jindal.

Isaac przesuwa się z prędkością 16 km na godzinę. Wszystko wskazuje na to, że uderzy w Nowy Orlean dokładnie siedem lat po tym, jak miasto zniszczył huragan Katrina. Zginęło wówczas 1836 osób, a 705 uznano za zaginione.

Huragan ma pierwszą kategorię, jeśli prędkość wiatru wynosi od 119 do 153 km/h. Wiatr o takiej sile łamie duże gałęzie drzew oraz powala płytko zakorzenione drzewa. Może spowodować też uszkodzenia linii energetycznych i słupów.

Obama ostrzega mieszkańców wybrzeża

Barack Obama zaapelował o "poważne potraktowanie" ostrzeżeń władz przez Issack'iem. W chwili, gdy przygotowujemy się na uderzenie Isaaca, chcę zachęcić wszystkich mieszkańców wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, by słuchali władz lokalnych i stosowali się do ich wskazówek, w tym nakazów ewakuacji. To nie pora, by kusić los; nie czas, by lekceważyć oficjalne ostrzeżenia. Musicie to potraktować poważnie - zaapelował prezydent USA.