Dwa miliardy osób na całym świecie, m.in. Chińczycy, Wietnamczycy i Koreańczycy, pożegnają dziś Rok Świni i przywitają Rok Szczura. W wielu miastach w kulminacyjnym momencie obchodów zostaną zorganizowane pokazy ogni sztucznych.

Zanim to nastąpi, w gronie rodzinnym zostanie zjedzona uroczysta kolacja składająca się z dań wróżących pomyślność. Na północy Chin będą to gotowane na parze pierożki w kształcie półksiężyca, nadziewane mięsem i warzywami. Natomiast na południu kraju zostanie podana pasta ryżowa. Nie zabraknie również tańców smoków i lwów, mających odpędzić złe duchy. Wszędzie pojawią się też tradycyjne dekoracje - czerwone lampiony i znaki oznaczające słowo „szczęście”.

Na nadejściu Roku Szczura zamierza skorzystać w Azji firma Walta Disneya, która stworzyła najsłynniejszą mysz na świecie - Mickey Mouse. W Disneylandzie w Hongkongu Mickey i jego narzeczona Minnie będą ubrani w tradycyjne stroje chińskie, a pierwszy chłopczyk i dziewczyna, którzy przyjdą na świat w Roku Szczura, mają obiecany dożywotni darmowy wstęp do tego parku.

Astrolodzy zapowiadają w tym roku klęski żywiołowe. Ich przedsmak jest już odczuwalny w południowych Chinach, dotkniętych największymi mrozami od pół wieku. Atak zimna spowodował już śmierć 80 osób, a prasa chińska przewiduje, że co najmniej 8 miast i okręgów przywita Nowy Rok w ciemnościach z powodu awarii energii elektrycznej.

Szczur jest według legendy jednym z 12 zwierząt, które pożegnały się z Buddą, zanim opuścił on ziemski padół. Szczur, który nie ma w Chinach negatywnych konotacji, uczynił to jako pierwszy.

Znaki chińskiego zodiaku łączą się z pięcioma żywiołami - metalem, wodą, drewnem, ogniem i ziemią - co daje w sumie 60-letni cykl. Tym razem Rok Szczura, który jest uważany zasadniczo za zwierzę wodne, wiąże się z żywiołem ziemi. Zdaniem astrologów, spowoduje to zakłócenie równowagi i wpłynie destabilizująco m.in. na giełdy.