Na całym świecie będzie można podziwiać dziś zaćmienie Słońca. W Polsce będzie ono częściowe - jednak w północno-zachodniej części kraju zasłonięte będzie aż 76 proc. tarczy. Żeby je oglądać, trzeba jednak zaopatrzyć się w specjalnie skonstruowane filtry.

Do obserwacji zaćmienia Słońca nie jest potrzebny teleskop, ani żaden profesjonalny sprzęt, bo zjawisko jest widoczne gołym okiem. Należy jednak zadbać o zabezpieczenie oczu i użycie specjalnych filtrów, które ochronią przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym ze Słońca.

Nie wolno patrzeć na Słońce przez lornetkę lub teleskop nieprzystosowany do tego celu, gdyż grozi to poważnym uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku. W sklepach ze sprzętem astronomicznym oraz optycznym można kupić okulary do obserwacji zaćmienia, a także specjalne filtry - folie Baader Planetarium. Są też odpowiednio skonstruowane filtry szklane lub specjalne układy optyczne (tzw. klin Herschela).

Eksperci odradzają używania popularnego przydymionego szkła oraz płyt CD. Nie należy również bezpośrednio na słońce patrzeć tylko w okularach przeciwsłonecznych - ochrona nie jest wówczas wystarczająca.

Obserwacja zaćmienia bez wystarczającej ochrony może być niebezpieczna - promieniowanie może uszkodzić wzrok, a nawet doprowadzić do ślepoty.

Sprawdź, gdzie zaćmienie będzie najlepiej widoczne!

Kulminacja zaćmienia!


Czekamy na Wasze zdjęcia zaćmienia Słońca. Wyślijcie je na adres fakty@rmf.fm lub MMS-em na numer 600 700 800. Opublikujemy je w specjalnej galerii na RMF 24!

(abs)