Brytyjscy uczeni stworzyli robota, który potrafi wykonywać doświadczenia naukowe. Wyposażona w niezbędne informacje źródłowe maszyna potrafi wyciągać wnioski i sugerować rozwiązania. Robot powstał na wydziale inżynierii Imperial College w Londynie.

Jego pierwszym zadaniem było zbadanie informacji genetycznych, jakie znajdują się w drożdżach. Automat sformułował najpierw własne teorie na temat sposobu funkcjonowania genomów, a następnie – eliminując najmniej prawdopodobne tezy – wykonał szereg doświadczeń.

Rola asystujących mu naukowców ograniczona została jedynie do wyciągania probówek z laboratoryjnego inkubatora. Według czasopisma naukowego „Nature” wyniki testu robota były precyzyjne w 98 procentach. Takim doświadczeniem mogą pochwalić się absolwenci studiów doktoranckich.

Na tym jednak podobieństwa się kończą. Robot jest bowiem tańszy od pensji młodego naukowca. Jak wyraził się kierownik zespołu badającego maszynę, istnieje konieczność zastępowania wykonywania pewnych czynności przez roboty, ale ponoć nie o pieniądze tu chodzi, ale o zwykłą laboratoryjną nudę.

06:30