"Bizon" kontra "Biały Miś" ale też "Grabarze" i " Prowizora 13" - roboty o takich imionach walczą na macie w Poznaniu, na pierwszych w Polsce zawodach sumo. Konstruktorzy robotów zjechali z całej Polski. Zwycięzca pojedzie za rok na zawody do Hiszpanii.

Sumo-roboty, maszyny skonstruowane przez studentów polskich politechnik walczą dzisiaj w Poznaniu. Zawody takie są bardzo popularne w Japonii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce odbywają się po raz pierwszy.

Do Poznania przyjechało 13 drużyn, a roboty obowiązują reguły prawdziwego sumo. Walczące maszyny są kilkaset razy lżejsze niż zawodniczy sumo, jednak podobnie jak w tradycyjnym sumo, w pojedynkach stosowane są techniki uderzenia i wypchnięcia przeciwnika. Ważne są także sterowanie robotem, jego mechanika oraz przyczepność do podłoża.

Pierwsze Ogólnopolskie Mistrzostwa w Sumo w Poznaniu, wygrała drużyna z Krakowa. Walki przez kilka godzin oglądało kilkaset osób, a wiele z nich już dzisiaj zadeklarowało, że za rok pojedzie do Hiszpanii, kibicować polskiej drużynie.