W Belgii wielkie wydarzenie botaniczne, które przyciąga tłumy turystów. W brukselskim ogrodzie botanicznym w Meise zakwitł niezwykły kwiat, po polsku nazywany dziwadło olbrzymie.

Kwiat jest naprawdę wielki - ma 2,4 m. Przyciąga przede wszystkim swoim niecodziennym zapachem i wyglądem. Pachnie zgniłym mięsem - wyjaśnia dziennikarce RMF FM botanik Franck Hidvegi. Zapach ten ma przyciągać owady niezbędne do zapylenia kwiatu - dodaje.

Według mnie śmierdzi zgniłym serem  - mówi kobieta, która weszła po specjalnie ustawionych obok kwiatu schodkach, by poczuć specyficzny zapach.

Duszący zapach unosi się w szklarni. Od wczesnych godzin rannych wokół kwiatu zgromadziło się wielu turystów, a także światowe media. Kwiat trzeba podziwiać przez najbliższe dwa dni, bo kwitnie tylko przez 72 godziny. Ogród botaniczny będzie więc dzisiaj i jutro wyjątkowo otwarty do godziny 22, by jak najwięcej osób mogło podziwiać niezwykły okaz.

Hidvegi twierdzi, że ten egzemplarz to duma brukselskiego ogrodu botanicznego, tym bardziej, że kwiat ten kwitnął już w 2011 i 2008 roku. Tak często pojawiające się kwiaty, to ewenement na skalę europejską - mówi botanik.

Łacińska nazwa kwiatu brzmi "Amorphophallus titanium", czyli... penis tytana.