Rzucenie palenia papierosów zmniejsza poziom stresu i poprawia samopoczucie - dowiedli naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin. To ważna informacja dla palaczy, którzy obawiają się, że gdy zerwą z nałogiem, ucierpią ich nerwy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin przeprowadzili badania na 1500 ochotnikach - nałogowych palaczach obojga płci, których poproszono o rzucenia papierosów. Każdy z badanych wypełnił przy tym ankietę i poddał się testowi biochemicznemu, by potwierdzić swoje uzależnienie. Badania powtórzono po roku i po trzech latach. Za każdym razem uczestnicy oceniali jakość swojego życia, w tym: zdrowie, samopoczucie, relacje z rodziną i sąsiadami.

Okazało się, że im dłużej nie palili, tym bardziej ich życie zmieniało się na lepsze. Byli nie tylko zdrowsi, ale też mniej zestresowani, rzadziej się więc denerwowali, przez co poprawiły się ich relacje z innymi ludźmi. Tymczasem wielu palaczy uważa, że papierosy ich uspokajają. Obawiają się więc, że gdy je odstawią, nie będą potrafili zapanować nad stresem i emocjami. Powstrzymuje ich to przed zerwaniem z nałogiem.

Jak się jednak okazuje, warto jednak się postarać,

Daily Mail