Amerykańscy naukowcy opracowali nową szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola, która zaczyna działać już po pierwszym zastrzyku. Na razie z sukcesem przetestowano ją na małpach, testy na ludziach rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym roku.

Ebola jest uważana za jeden z najniebezpieczniejszych wirusów znanych ludzkości. Wirus zabija 90% chorych. Jeśli próby na ludziach zakończą się sukcesem, szczepionka może być dostępna już w 2006 roku, niemal dekadę wcześniej niż to przewidywano.

Nowa metoda, którą zastosowano przy produkcji szczepionki przeciwko Eboli opiera się na genetycznej inżynierii. Zdaniem wielu specjalistów może się także sprawdzić w pracach nad szczepionkami przeciwko innym wirusom, w tym przeciwko AIDS. Szczegóły badań amerykańskich naukowców mają zostać opublikowane w jutrzejszym numerze magazynu "Nature".

Badania nad szczepionką przeciwko Eboli rozpoczęto wiele lat temu, jednak

nabrały one zdecydowanego przyspieszenia po zamachach terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton z 11 września 2001 roku. Eksperci do spraw bezpieczeństwa zaczęli bowiem zgodnie przestrzegać, że wirus może stać się jedną z najpotężniejszych broni w rękach terrorystów, a świat nie wie, jak się przed nim bronić.

12:00