Polska przegrywa ze Słowacją, i to nie tylko jeśli chodzi o zagraniczne inwestycje. W przeciwieństwie do Słowaków nie potrafimy np. wykorzystać tego, co daje natura. Co roku Polacy odwiedzają słowackie ciepłe źródła, podczas gdy takie same biją po naszej stronie.

Całoroczne słowackie baseny z naturalnie ciepłą wodą zapełniane są głównie przez Polaków. Tymczasem takie same ciepłe źródła biją po polskiej stronie. Z tego samego zbiornika, który występuje także w Polsce, Słowacy czerpią po prostu ogromne ilości ciepła, no i oczywiście korzyści - mówi Wiesław Bujakowski z Polskiej Akademii Nauk.

Naukowcy z PAN opracowali nawet specjalny raport na temat małopolskich źródeł geotermalnych. Okazuje się, że na południu jest kilkadziesiąt miejsc, gdzie z powodzeniem można budować takie baseny, jak u naszych południowych sąsiadów.

Na szczęście – dodaje Bujakowski – są już pierwsze sygnały świadczące o zainteresowaniu inwestycjami tego typu. Z Poronina, z Kościeliska, z Bukowiny Tatrzańskiej dochodzą takie bardzo silne sygnały, że ci ludzie mają świadomość, że mają odwiert, mają gorącą wodę, mają potencjał, mają bogactwo, tylko trzeba się trochę zjednoczyć i znaleźć trochę tych pieniędzy, aby je uruchomić.

15:15