Na wyższych uczelniach w całej Polsce odbywają się dzisiaj "Noce Biologów". Naukowcy w popularno-naukowy sposób zachęcają do pogłębiania swojej wiedzy na temat różnych organizmów.

W Olsztynie "Noc Biologów" odbywa się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wszyscy chętni mogą uczestniczyć w kilkunastu zajęciach przygotowanych przez naukowców. Największym zainteresowaniem cieszą się prelekcje na temat sekretów naszego ciała. Zainteresowało mnie to, że nasz język bez śliny nie może wyczuć smaku - powiedział naszemu reporterowi jeden z licealistów. Ja grałem w grę samochodową i w momencie stłuczki mój puls był szybszy - dodał inny odwiedzający.

Podczas "Nocy Biologów" w Olsztynie można dowiedzieć się, jak przy pomocy domowych produktów wytrącić DNA z cebuli, pomidora albo truskawki. Najpierw musimy ją dokładnie rozdrobnić, potem dodać roztwór soli kuchennej z płynem do mycia naczyń i ogrzewać przez 15 minut - wyjaśnia Agata Żmijewska z Katedry Fizjologii Zwierząt UWM. Potem schładzamy i dodajemy sok z ananasa i zimny spirytus, który wytrąci nam DNA. Będzie to taki kłaczkowaty osad.

To nie koniec atrakcji. Do godziny 22 na Wydziale Biologii UWM można jeszcze m.in. podziwiać prezentację chrząszczy i motyli krajowych i egzotycznych, zobaczyć mięsożerne rośliny, czy dowiedzieć się, czym jest etnobotanika.