Inteligencja nie jest warunkiem koniecznym zamożności. Zdaniem badaczy z Ohio State University osoby z wysokim ilorazem inteligencji wcale nie bogacą się łatwiej. Co więcej, osoby wyjątkowo zdolne są tak samo jak przeciętne narażone na kłopoty finansowe.

Wnioski opublikowane w czasopiśmie "Intelligence" to owoc badań prowadzonych przez niespełna 30 lat wśród blisko 7,5 tysiąca Amerykanów. Okazało się, że owszem, poziom inteligencji wpływa na bieżące zarobki. Te jednak nie przekładają się na ogólny poziom zamożności, być może dlatego, że osoby inteligentne mniej oszczędzają. Ku zaskoczeniu naukowców opóźnienia spłaty kredytów, zaległe rachunki, czy przypadki bankructwa zdarzają się osobom z wysokim IQ równie często jak tym, o przeciętnym poziomie inteligencji.

Badacze z Ohio zwracają uwagę, że odkrytą przez nich prawidłowość najprościej można dostrzec na parkingach amerykańskich uniwersytetów. Profesorowie wcale nie jeżdżą najlepszymi samochodami, co więcej, to właśnie wśród nich można znaleźć największą liczbę właścicieli aut o wartości niższej niż przeciętna.