Szczury są prawdopodobnie jeszcze mądrzejsze, niż nam się do tej pory zdawało. Wszystko wskazuje na to, że te gryzonie potrafią same ocenić stan swojej wiedzy. Tę umiejętność do tej pory przypisywano tylko ludziom i najbardziej inteligentnym przedstawicielom świata zwierząt.

Do tego, że sami na bieżąco analizujemy stan swojej wiedzy, jesteśmy przyzwyczajeni. Każdy, kto kiedykolwiek dochodził przed egzaminem do wniosku, że nic nie umie, zna to uczucie bezradności aż za dobrze. Trudno było jednak ustalić, czy u zwierząt bywa podobnie.

Bardzo sprytne eksperymenty potwierdziły, że małpy i delfiny, wykazują zdolność do tak zwanego metapoznania, czyli analizy własnego myślenia. Teraz naukowcy z uniwersytetu w Georgii podobne doświadczenie przeprowadzili na szczurach, które miały rozpoznawać krótkie i długie sygnały dźwiękowe.

Jak donosi w najnowszym numerze czasopismo "Current Biology", okazało się, że zwierzę reaguje inaczej, gdy ma pewność, że sygnały rozróżni, inaczej, gdy ma wątpliwości. Kto wie, może w ogóle nie docenialiśmy pod tym względem zwierząt, a więcej z nich powtarza sobie po sokratejsku - "wiem, że nic nie wiem".