Astrofizycy z Europy będą badać Wenus i fale grawitacyjne. Zielone światło na dwa ambitne projekty badawcze dała Europejska Agencja Kosmiczna. Kolejnym krokiem jest wybór wykonawców obu misji.

W trakcie posiedzenia komitetu programu naukowych w czwartek (25 stycznia) ESA przyjęła dwa projekty badawcze: badanie atmosfery planety Wenus oraz fal grawitacyjnych w przestrzeni kosmicznej. Realizacje obu programów zaplanowano wstępnie kolejno na rok 2031 i 2035.

Europejczycy już wcześniej badali Wenus

Jak zapewniają specjaliści, w Europejczycy posiadają już doświadczenie w badaniach Wenus, zwłaszcza po misji sondy Venus Express, która w latach 2005-2014 wykonała mapę całej atmosfery planety.

Teraz ESA planuje wysłanie nowej sondy kosmicznej. Projekt nosi nazwę EnVision i ma zbadać planetę w całości. W szczególności skupi się na poznaniu interakcji pomiędzy wnętrzem planety, jej powierzchnią i atmosferą.

Sonda EnVision zostanie wystrzelona w 2031 roku, a gromadzenie danych naukowych nastąpi nie później niż w 2035 roku. Wystrzelenie sondy nastąpi przy pomocy rakiety Ariane 6 z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Podróż do Wenus zajmie 15 miesięcy. Planowany czas badań naukowych to 4 lata ziemskie.

Partnerem w tym projekcie jest amerykańska agencja kosmiczna NASA. Misja EnVision będzie uzupełniać planowane misje amerykańskie VERITAS i DAVINCI+.

ESA chce uchwycić fale grawitacyjne

Drugi z zaakceptowanych do realizacji projektów to Laser Interferometer Space Antenna (LISA), czyli pierwsze kosmiczne obserwatorium do wykrywania fal grawitacyjnych. Są to "zmarszczki", deformacje w czasoprzestrzeni, emitowane w trakcie zderzeń obiektów o wielkiej masie, np. czarnych dziur czy gwiazd neutronowych.

Główna faza misji LISA rozpocznie się w 2035 roku. Wystrzelone mają być trzy sondy kosmiczne, które będą lecieć w kosmosie w formacji trójkąta, oddalone od siebie o 2,5 mln kilometrów, w odległości około 50 mln kilometrów od Ziemi.

LISA będzie wykrywać fale grawitacyjne poprzez analizę subtelnych zmian odległości pomiędzy swobodnie unoszącymi się kostkami umieszczonymi w każdym statku kosmicznym.

Projekt LISA jest kontynuacją doświadczeń z misji LISA Pathfinder, którą ESA wystrzeliła w 2015 roku, aby przetestować technologię.

Wstępny wybór projektu EnVision nastąpił w 10 czerwca 2021 r., a projektu LISA w dniu 20 czerwca 2017 roku. Natomiast najnowsza decyzja oznacza, że może rozpocząć się budowa sond kosmicznych.