W całym kraju organizowana jest pomoc dla powodzian. Również Radio RMF i portal internetowy Interia.pl postanowiły ją nieść. „Nadzieja nie tonie !” - pod takim hasłem, na parkingu przed krakowskim stadionem Wisły, przy ulicy Reymonta, organizowana jest pomoc dla powodzian. Przez cały dzień zbierane będą potrzebne narzędzia, woda pitna, pakowana żywność oraz środki czystości.

Lada moment, w rejony dotknięte, bądź zagrożone powodzią, wyruszą kolejne wozy z ciepłą strawą, tym razem oprócz Suchej Beskidzkiej postaramy się dotrzeć do mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Nasz konwój dotarł, co prawda wczoraj do Ostrowca, ale pomoc jest tam ciągle potrzebna. Trafiła ona już też do Sztabu Kryzysowego w Suchej Beskidzkiej. Wieziemy to co jest na zalanych terenach najbardziej potrzebne: wodę mineralną i soki. Jest tego kilka ton na żółto - niebieskiej ciężarówce RMF. Miejmy nadzieję, że przekazana sztabowi pomoc szybko trafi do potrzebujących. To zaledwie kropla w morzu potrzeb, ale to początek, to co zdążyliśmy zorganizować w ciągu kilku godzin. Wnętrze kolejnego ogromnego samochodu ciężarowego wypełnia się systematycznie. Ludzie przynoszą właściwie wszystko co może przydać się powodzianom. Dominuje oczywiście żywność i środki czystości, ale są również ubrania. Widać wyraźnie, że ludzie słuchali naszych apeli, produkty są nowe i odpowiednio zapakowane. Najbardziej potrzebujący są mieszkańcy regionu Suchej Beskidzkiej, województwa świętokrzyskiego, Budzowa, Makowa Podhalańskiego i wielu innych, do których pomoc nie może dotrzeć. Najgorzej jest właśnie w Budzowie, do którego nie można dojechać, ze względu na zalane, lub zniszczone drogi. Tam mieszkańcom brakuje wody, chleba, cukru, mąki i wielu innych produktów. Na pewno przydadzą się ciepłe koce, środki higieniczne i czystości. Prosimy jednak o produkty nowe, fabrycznie pakowane, z datą przydatności do spożycia. Nawet najbliżsi mieszkający w pobliskich miejscowościach nie mogą pospieszyć im z pomocą, bo sami takiej potrzebują. Obiecujemy, że ta spontaniczna pomoc błyskawicznie dotrze do najbardziej potrzebujących.

Aby wspomóc ofiary powodzi zapraszamy wszystkich ludzi wielkiego serca w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie. Odbędzie się tam licytacja, z której całkowity dochód przeznaczony będzie dla powodzian. Druga, ale nie mniej ważna licytacja odbędzie się na stronach portalu Interia.pl.

foto Grzegorz Nowak RMF

03:00