Szpitale, zwłaszcza w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, alarmują, że skończyły się już limity na leczenie turystów. Tymczasem NFZ twierdzi, że żadnych problemów z finansowaniem leczenia turystów nie ma...

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia żadnych problemów z finansowaniem leczenia turystów nie dostrzega. Uważa, że osoby korzystające z pomocy lekarskiej poza miejscem zamieszkania to problem oddziałów. Według Renaty Furman, rzeczniczki NFZ - obowiązkiem tych ostatnich jest właśnie zabezpieczenie pieniędzy na wakacyjne wydatki.

To oddział Funduszu płaci świadczeniodawcy za turystów przyjętych na ich terenie - mówi Renata Furman. Podkreśla także, że nie może być takiej sytuacji, że oddziały NFZ nie uwzględniły pacjentów-turystów w swoich planach finansowych.

Dodaje, że to tej pory żaden z oddziałów nie sygnalizował problemów z brakiem funduszy na leczenie turystów. A to – jak mówi rzeczniczki NFZ - oznacza, że szpitale pieniądze powinny otrzymać.

Ale tak sytuacja ta wygląda z perspektywy centrali, jak oceniają ją w regionie – posłuchaj relacji reporterki RMF Beaty Tonn:

22:15