Uderzenie pioruna zabija rocznie 24 tysiące osób na całym świecie. Rannych zostaje około 240 tysięcy ludzi. Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem? Oto kilka ważnych rad.

Dr Mary Ann Cooper, dyrektor Lightning Injury Research Program na University of Illinois w Chicago, tłumaczy, że ludzie, których kiedyś uderzył piorun, mogą mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem przez całe życie. Często nie są w stanie samodzielnie funkcjonować - nie pamiętają, gdzie zostawili klucze, są aspołeczni i mają problemy zdrowotne.

Cooper podaje przykład Amerykanina Russa Chapmana, którego w 1999 roku piorun poraził na parkingu w Littleton w stanie Kolorado. Od tego czasu jego życie zmieniło się. Stracił pracę, bo nie był w stanie wykonywać swojego zawodu, ma problemy zdrowotne - w tym silne bóle głowy, problemy ze snem i z jedzeniem. Ludzie uważają, że jestem dziwny - skarżył się w wywiadzie dla NBC News.

Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem?

Najlepszym sposobem jest oczywiście unikanie przebywania na zewnątrz w czasie burzy. Amerykańska Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaleca, by stosować się do zasady 30/30. Co to oznacza? Jeśli zobaczysz błyskawicę i nie zdążysz doliczyć do 30 zanim usłyszysz grzmot, to należy natychmiast schować się w budynku - oznacza to, że burza jest blisko. Co więcej, 30 minut od czasu, gdy zobaczymy ostatni piorun, nie należy wychodzić z domu.

Przebywanie w czasie burzy w hangarze czy pod wiatą autobusową nie jest bezpieczne - w takie budynki może uderzyć piorun.

Burzę można przeczekać w samochodzie, pod warunkiem, że dach jest zasunięty i szyby zamknięte. Metalowa rama pojazdu zapewnia pewną ochronę (ale tylko wówczas, jeśli pasażer nie dotyka żadnych metalowych części).

Należy pamiętać, że gumowe opony w żaden sposób nie chronią przed uderzeniem pioruna. Wręcz przeciwnie - wiele ofiar to rolnicy, którzy pracują na polu i jeżdżą traktorem.

Jeśli burza złapie cię w lesie - szukaj schronienia pod niskimi drzewami. Unikaj wysokich drzew, ponieważ piorun zwykle uderza w najwyższy obiekt w okolicy. Gdy przebywasz na otwartej przestrzeni, szybko udaj się na jak najniżej położony obszar (np. wąwóz). Jeśli znajdujesz się na łodzi, uciekaj w stronę lądu.

Gdy odczuwasz, że twoje włosy elektryzują się, to oznacza, że piorun niedługo może uderzyć. Wówczas trzeba kucnąć, zakryć dłońmi uszy (aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia słuchu) i schować głowę między kolanami. Nie wolno kłaść się na ziemi, trzeba ograniczyć kontakt z podłożem, bo właśnie po ziemi będzie przemieszczał się ładunek elektryczny.

Osobie porażonej piorunem należy natychmiast udzielić pomocy - ofiary nie przenoszą ładunku elektrycznego i nie mogą nikogo porazić.