Do radiowego połączenia gdańskich muzealników z Międzynarodową Stacją Kosmiczną dojdzie między świętami a sylwestrem, w ramach 400-setnej rocznicy urodzin Jana Heweliusza, gdańskiego astronoma. Do 15 listopada Muzeum Historyczne Miasta Gdańska czeka na oryginalne pytania do astronautów.

Do zabawy zaproszono przede wszystkim dzieci i ich rodziców, bo pytania trzeba zadawać w języku angielskim. Autorzy tych najciekawszych wezmą udział w "połączeniu na żywo". Muzeum Historyczne Miasta Gdańska albo Dwór Artusa albo Ratusz zamienią się na kilka minut w prawdziwą radiostację. Będą specjalne anteny, nastąpi to na takiej samej zasadzie, jak kontaktują się krótkofalowcy - wyjaśnia Dariusz Rybacki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Na pytanie naszego reportera, kto za to zapłaci, odpowiedział: Projekt jest finansowany przez agencje kosmiczne, takie jak NASA Europejska Agencja.

Pytania od dzieci mogą zaskoczyć nawet astronautów. Ja jestem ciekawa, jak wygląda kosmos z bliska, czy tam jest ciemno - zastanawiali się mali rozmówcy reportera RMF FM. Jak sprawdził Kuba Kaługa, dorosłych zainteresowałyby bardziej przyziemne wątki. Na przykład, czy na stacji orbitalnej nie brakuje im kobiet.

Te i inne pytania - możecie wysyłać na adres SOWA@MHMG.pl.