Osoby dłużej dojeżdżające samochodem do pracy są bardziej narażone m.in. na otyłość i różne zaburzenia metaboliczne. Tak wynika z badań, które publikuje pismo "American Journal of Preventive Medicine".

Choć negatywny wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie układu krążenia i metabolizm jest dobrze znany, dotychczas nie analizowano w tym kontekście długich dojazdów samochodem do pracy. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis (USA) przeprowadzili badania wśród 4 297 mieszkańców 11 hrabstw stanu Teksas (w okolicach miasta Austin, Dallas oraz Fort Worth).

Sprawdzano ich wydolność krążeniowo-oddechową, wyliczono wskaźnik masy ciała (BMI) pozwalający ocenić nadwagę i otyłość, zmierzono obwód talii, będący wskaźnikiem otyłości brzusznej, poziom we krwi trójglicerydów, poziom glukozy na czczo i poziom lipoprotein wysokiej gęstości oraz ciśnienie tętnicze krwi. Zebrano też informacje na temat uczestnictwa badanych osób w umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeniach fizycznych w ostatnich trzech miesiącach.

Okazało się, że badani, którzy w drodze do pracy pokonywali dłuższe dystanse za kierownicą samochodu mieli zmniejszoną wydolność krążeniowo-oddechową, wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), większy obwód pasa oraz wyższe ciśnienie tętnicze.

Ci, którzy mieli do pracy ponad 24 km rzadziej uprawiali umiarkowane lub intensywne ćwiczenia, częściej też cierpieli na otyłość. Jednak większa odległość do pracy wiązała się z większym BMI oraz szerszą talią nawet po uwzględnieniu ćwiczeń fizycznych, co oznacza, że przyczynia się ona ogólnie do mniejszego wydatkowania energii.

Pokonywanie do pracy dystansu ponad 16 km wiązało się z ryzykiem nadciśnienia tętniczego.

Szkodzą nie tylko dojazdy

Zdaniem kierującej badaniami dr Christine M. Hoehner dostarczają one ważnych danych o potencjalnych czynnikach odpowiedzialnych za zależność między czasem spędzonym za kierownicą samochodu a ryzykiem zgonu z powodu choroby układu krążenia.

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że dojeżdżanie do pracy samochodem reprezentuje tylko jeden z rodzajów siedzącego trybu życia, a w najnowszych badaniach nie uwzględniono innych siedzących zajęć, jak oglądanie TV czy siedząca praca.