Niepowodzeniem zakończył się start rosyjskiej rakiety nośnej Proton-M z dwoma satelitami telekomunikacyjnymi, rosyjskim i indonezyjskim - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Przyczyną była awaria bloku napędowego.

Jak wyjaśnił Roskosmos, silniki rakietowe uruchomiły się tylko na 7 minut zamiast zaplanowanych 18 minut i pięciu sekund, niezbędnych do wyniesienia satelitów na orbitę. Satelity można uznać za stracone - przyznał rzecznik Roskosmosu Aleksandr Kuzniecow. Wartość rynkowa tylko jednego z tych urządzeń, rosyjskiego Express MD2, to około 265 mln dolarów - podaje Reuters.

Był to siódmy w tym roku start rakiety typu Proton-M, której w przeszłości zdarzały się już awarie. Największy rozgłos zdobył incydent z 2007 roku. Wówczas - jak przypomina agencja ITAR-TASS - rakieta, która miała wynieść na orbitę japońskiego satelitę, spadła koło miasta Żezkazgan w Kazachstanie. Rakieta była zaopatrzona w ponad 220 ton paliwa, w tym bardzo toksycznego heptylu, co budziło obawy o skażenie ziemi i powietrza.

Rakieta Proton po raz pierwszy została użyta w 1965 roku. Może wynosić na niską orbitę okołoziemską do 20 ton ładunku. Została zaprojektowana jako pocisk balistyczny do przenoszenia głowic jądrowych.