Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował dziś rano rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-05M. Statek leci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a na jego pokładzie jest trójka astronautów.

Nową załogę Sojuza stanowią Rosjanin Jurij Malenczenko, Amerykanka Sunita Williams i Japończyk Akihiko Hoshide.

We wtorek rosyjski statek ma przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - wtedy też cała trójka dołączy do astronautów, którzy od maja znajdują się na ISS. Są nimi Amerykanin Joseph Acaba i dwóch Rosjan - Giennadij Padałka i Siergiej Rewin. Nowa załoga pozostanie na stacji cztery miesiące.

Pojazdy kosmiczne do długotrwałych lotów po orbicie

Po ubiegłorocznym definitywnym wycofaniu ze służby wahadłowców NASA jedynym dostępnym środkiem transportu ludzi na ISS są rosyjskie statki Sojuz.

Sojuz (ros. zjednoczenie, sojusz) - nazwa serii radzieckich i rosyjskich wielomiejscowych pojazdów kosmicznych przeznaczonych do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz do manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Mogą one zabrać na swój pokład załogi liczące maksymalnie do trzech osób. Od 1967 roku Sojuzy są środkiem transportu kosmonautów na orbitę. Zgodnie z radziecką tradycją nazwy Sojuz zaczęto również używać do rakiety nośnej, która wynosiła na orbitę ten statek kosmiczny.