RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Poleciały głowy za kosmiczną wpadkę

Publikacja: Środa, 29 grudnia (12:03) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew wyrzucił dwóch urzędników z agencji kosmicznej i udzielił reprymendy jej szefowi. Wszyscy odpowiadali za nieudaną próbę wystrzelenia satelitów należących do systemu nawigacyjnego Glonass.

Pracę stracili Wiaczesław Filin, wiceprezydent rakietowo-kosmicznej korporacji "Energia" i Wiktor Remiszewski, zastępca szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Jej szef, Anatolij Perminow, został upomniany przez głowę państwa.

5 grudnia rosyjska rakieta Proton-M miała wynieść na orbitę trzy satelity. Miały one wejść w skład systemu nawigacyjnego konkurencyjnego dla amerykańskiego GPS. Rakieta zeszła z kursu i spadła do oceanu, prawdopodobnie w pobliżu Hawajów.

Źródło: AFP
Dalsza część artykułu pod materiałem video: