Za nami 78. gala rozdania Złotych Globów. Do kogo trafiły nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w najważniejszych kategoriach?

Nagrodę dla najlepszego dramatu zdobył "Nomadland" z Frances Frances McDormand w roli głównej. Jego twórczyni Chloé Zhao wygrała też w kategorii reżyserskiej. 

Statuetkę dla najlepszego musicalu lub komedii zdobył "Kolejny film o Boracie". Za główną rolę doceniony nagrodą został Sacha Baron CohenTen film nie mógłby powstać bez towarzyszącej mi gwiazdy. To świeży talent, który pojawił się znikąd i okazał się geniuszem komedii - Rudy Giuliani - ironizował w swoim wystąpieniu Cohen. Były burmistrz Nowego Jorku rzeczywiście pojawił się w filmie i został uchwycony w dość kompromitującej sytuacji. 

Nagrodę dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym otrzymał pośmiertnie Chadewick Boseman za rolę w "Ma Rainey: Matka bluesa". Podziękowałby Bogu, jego rodzicom i przodkom za opiekę i poświęcenie - mówiła ze łzami w oczach żona aktora, Taylor Simone Ledward. Powiedziałby coś pięknego, coś inspirującego, coś, co wzmocniłoby głos, który mówi "potrafisz" i wszyscy mamy go w sobie - dodała. 

Za najlepszą aktorkę w kategorii dramatycznej uznano Andrę Day - za rolę w fimie "The United States Vs. Billie Holiday".

Statuetkę za najlepszy scenariusz otrzymał Aaron Sorkin - twórca "Procesu siódemki z Chicago". Rosamund Pike wygrała w kategorii "Najlepsza aktorka w musicalu lub komedii" - nagrodzono ją za występ w filmie "O wszystko zadbam". 

Za najlepszych aktorów drugoplanowych uznani zostali Daniel Kaluuya ("Judas and the Black Messiah") i Jodie Foster ("Mauretańczyk"). Statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego otrzymał obraz "Minari". 

Kto triumfował w kategoriach serialowych?

Za najlepszy serial dramatyczny uznano "The Crown". Nagrody otrzymali też grająca w nim księżną Dianę Emma Corrin oraz jej serialowy mąż Josh O’Connor. Statuetka za rolę drugoplanową trafiła też do Gillian Anderson, która w serialu wciela się w rolę Margaret Thatcher.

W kategorii "najlepszy serial limitowany" triumfował głośny "Gambit królowej". Statuetkę w kategorii aktorskiej otrzymała odtwórczyni roli genialnej szachistki Beth Harmon - Anya Taylor-Joy.

Za najlepszego aktora w serialu limitowanym uznano Marka Ruffalo - za rolę w "To wiem na pewno". 

Nagrodę im. Cecila B. de Mille'a za całokształt pracy i działalności publicznej odebrała Jane FondaJesteśmy społecznością opowiadaczy historii. W kryzysowym czasie takim jak obecnie opowiadanie historii zawsze było kluczowe. Opowieści mogą zmieniać nasze serca i umysły. Mogą nam pomóc zobaczyć siebie nawzajem w nowym świetle - mówiła aktorka, odbierając nagrodę. 

Jest też historia o naszym środowisku, której się boimy - o tym, czyje głosy szanujemy i wynosimy na piedestał. O tym, kto może usiąść przy stole i o tym, kto nie jest wpuszczany do pokoju, w którym podejmowane są decyzje - podkreślała Fonda. Apelowała też o wspólne działanie na rzecz tego, by każda historia dostawała swoją szansę. 


Za najlepszą animację uznano "Co w duszy gra". Do jej twórców trafiła też nagroda za muzykę. Statuetkę za najlepszą piosenkę przyznano "Io si" z filmu "Życie przed sobą". 

Złote Globy. Lista nagrodzonych:

Najlepszy dramat - "Nomadland"

Najlepszy musical lub komedia - "Kolejny film o Boracie"

Najlepsza aktorka w dramacie - Andra Day

Najlepszy aktor w dramacie - Chadwick Boseman

Najlepsza aktorka w musicalu lub komedii - Rosamund Pike

Najlepszy aktor w musicalu lub komedii - Sacha Baron Cohen

Najlepsza aktorka drugoplanowa w dramacie - Jodie Foster

Najlepszy aktor drugoplanowy w dramacie - Daniel Kaluuya

Najlepszy reżyser - Chloé Zhao

Najlepszy scenariusz - Aaron Sorkin

Najlepsza animacja - "Co w duszy gra"

Najlepszy film nieanglojęzyczny - "Minari"

Najlepsza muzyka - "Co w duszy gra" - Trent Reznor, Atticus Ross i Jon Batiste

Najlepsza piosenka - "Io si" z filmu "Życie przed sobą"

Najlepszy serial dramatyczny - "The Crown"

Najlepszy serial komediowy - "Schitt's Creek"

Najlepszy serial limitowany - "Gambit królowej"

Najlepsza aktorka w serialu limitowanym - Anya Taylor-Joy

Najlepszy aktor w serialu limitowanym - Mark Ruffalo

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym - Emma Corrin

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym - Josh O'Connor

Najlepsza aktorka w serialu komediowym - Catherine O'Hara

Najlepszy aktor w serialu komediowym - Jason Sudeikis

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu - Gillian Anderson

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu - John Boyega

Nagroda specjalna im Cecila B. deMille'a - Jane Fonda

Nagroda specjalna im Carol Burnett - Norman Lear