​Czternaście muzeów już się zdecydowało, pozostałe dołączą na początku przyszłego roku. Mowa o projekcie ministra kultury "muzea za złotówkę". W maju na naszej antenie Bogdan Zdrojewski obiecywał, że wizyta w muzeum dla rodzin z dziećmi nie będzie już tak droga. Pierwsze placówki na nowych warunkach będzie można odwiedzić już 1 września.

Aby dziś całą rodziną zwiedzić dziesięć najlepszych muzeów w Polsce, trzeba mieć zasobny portfel. Od września jednak te koszty zmaleją. 17 maja minister kultury zapowiedział to w Kontrwywiadzie RMF FM. Przygotowuję taki narodowy program poprawy uczestnictwa, zwłaszcza najmłodszych, w kulturze. Proponuję w tej chwili, konsultuję z dyrektorami muzeów, ale także z samorządami, marszałkami, prezydentami, aby obniżyć - właśnie dla dzieci w wieku do 16 lat - ceny wejściówek do muzeów do jednej, symbolicznej złotówki - powiedział Bogdan Zdrojewski. Dodał, że to nie tylko sam plan czy program, a realny ruch ze strony resortu. Minister podał wtedy także konkretną datę wprowadzenia projektu w życie. Najwcześniej od 1 września, najpóźniej od 1 stycznia, czyli lada moment - zaznaczył.

Na przystąpienie do programu zdecydowało się już czternaście placówek. Od września rodziny z dziećmi wejdą za złotówkę m.in. do oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie czy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. [SPRAWDŹ PEŁNĄ LISTĘ]. Już wcześniej dzieci mogły natomiast wchodzić za darmo m.in. do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Pozostałe muzea dołączą do projektu na początku przyszłego roku. Co ciekawe, nie stracą na tym, bo minister kultury obiecał im pokrycie różnicy wynikającej z obniżenia cen biletów.

Monika Gosławska