Kilka kopii dzieła Jana Matejki "Rejtan - Upadek Polski", a także prace nawiązujące do tego obrazu, od wtorku można podziwiać w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Jeden z obrazów przyjechał aż z Australii.

W centralnym miejscu wystawy w Sukiennicach jest praca austriackiego artysty znanego jako Georg Fischhof. Na obrazie znalazła się nie tylko scena znana z dzieła polskiego malarza, ale także część rozbudowana przez Austriaka. Praca ta przybyła do Krakowa aż z Australii. Jego właściciel, Polak mający obywatelstwo australijskie, udostępnił go w formie depozytu.

Na wystawie można też oglądać nietypową kopię "Rejtana - Upadek Polski", wykonaną na srebrnej blasze w 1894 roku przez Józefa Hakowskiego. Zaprezentowano też projekt plakatu Solidarności Waldemara Wojciechowskiego, nawiązującego do dzieła Matejki.

Obraz Jan Matejki "Rejtan - Upadek Polski" powstał w 1866 roku i przedstawia protest Tadeusza Rejtana przeciwko zatwierdzeniu przez polski sejm I rozbioru Polski. Dzieło zostało pokazane na wystawie w Paryżu w 1867 roku, gdzie zostało nagrodzone złotym medalem. Do swoich zbiorów obraz zakupił potem cesarz Austrii Franciszek Józef I. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości dzieło Matejki zostało odkupione przez rząd Rzeczpospolitej i przekazane do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.