Biblioteka im. Niemcewicza na warszawskim Ursynowie jako pierwsza biblioteka publiczna w Polsce udostępnia czytelnikom zasoby World eBook Library. Oferta wypożyczalni wzbogaciła się o ponad 2 miliony tytułów. Można je przeczytać bez wychodzenia z domu.

Ze zbiorów World eBook Library można korzystać za pośrednictwem strony internetowej Ursynowskiej Biblioteki Publicznej. Wypożyczalnia jako pierwsza w kraju zdecydowała się na wykupienie licencji stałej, która daje czytelnikom nieograniczony dostęp do zasobów e-booków przez 12 miesięcy. Użytkownicy ursynowskiej biblioteki dołączyli w ten sposób do grona ponad 4 milionów czytelników World eBook Library - jednego z największych na świecie zbiorów książek elektronicznych.

Sprawdzaliśmy wcześniej, jakie będzie zainteresowanie tego rodzaju zbiorami. Było na tyle duże, że doszliśmy do wniosku, że stała licencja spełni swoje zadanie - tłumaczy powody swojej decyzji kierująca biblioteką Anna Wolska. Dyrektorka nie chce zdradzić kwoty wydanej na zakup licencji. Wyjaśnia jednak, że koszt dostępu użytkowników biblioteki do platformy e-booków nie przekracza 5 procent jej rocznego budżetu przeznaczonego na uzupełnianie zbiorów.

Do niedawna zainteresowanie dostępem do cyfrowych zbiorów było domeną bibliotek specjalistycznych. Biblioteki akademickie są bardziej otwarte na tego typu nowości. Do korzystania z elektronicznych publikacji już kilka lat temu przekonali się studenci i wykładowcy. Doceniają wirtualne biblioteki. Ten sposób zdobywania informacji jest zdecydowanie wygodniejszy i daje więcej możliwości - tłumaczy Urszula Sasimowicz-Andrzejewska z firmy, która zajmuje się dystrybucją licencji World eBook Library w Polsce.

Książki z elektronicznej wypożyczalni można ściągnąć na domowy komputer, czytnik e-booków lub telefon. Dostępne są w popularnych formatach plików: pdf i mp3. Ich przewaga nad tradycyjnymi książkami polega m.in. na tym, że nie trzeba ich w terminie zwracać do wypożyczalni. Raz pobrany wolumin może na zawsze pozostać na komputerze czytelnika.

Zbiory World eBook Library to głównie publikacje nieobjęte ochroną praw autorskich. Po wejściu na stronę internetową biblioteki można uzyskać dostęp m.in. do oficjalnych dokumentów państw i organizacji międzynarodowych, klasycznych powieści, które po latach przeszły do domeny publicznej, a także do baz danych największych ośrodków akademickich na świecie.