"To jest ogromna radość i wyróżnienie - dla mnie osobiście i dla polskiej kinematografii" – tak o nagrodzie za najlepszą reżyserię, którą otrzymał w Cannes Paweł Pawlikowski mówił dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. Jak podkreślił, jest to "przede wszystkim sukces osobisty samego twórcy".

Pytany czy jego zdaniem "Zimna wojna" Pawlikowskiego okaże się obrazem zrozumiałym również dla odbiorców z innych krajów - szef PISF ocenił, że "jego zrozumienie przez odbiorców za granicą nie będzie czymś trudnym", bo "to jest absolutnie uniwersalna historia". Natomiast czy będzie obecna w kinach, w dystrybucji VOD czy telewizyjnej - mam nadzieję, że tak - zauważył.

Paweł Pawlikowski jest już w tej chwili marką światową - podkreślił Śmigulski. Jak dodał, w tej sytuacji reżyser "Zimnej wojny" nie musi martwić się "o brak zainteresowania dystrybutorów".

Szef PISF zauważył, że sukcesem polskiej kinematografii jest fakt, że w Cannes pojawiła się w tym roku szeroka reprezentacja polskich twórców. Zaznaczył jednak, że jest to także sukces "tych wszystkich ludzi, którzy kiedyś tworzyli PISF, pracowali w nim, również byłej dyrektor Magdaleny Sroki".

Śmigulski podkreślił również - powołując się m.in. na przykład "Zimnej wojny" - wagę międzynarodowej współpracy i umiejętności znajdowania partnerów. To, że znajdzie się trzech partnerów z różnych krajów, którzy wierzą w dany pomysł tak samo i tak samo są skłonni w niego zainwestować, weryfikuje ten pomysł jeśli chodzi o odbiór międzynarodowy - tłumaczył.


Polska premiera "Zimnej wojny" już wkrótce


"Zimna wojna" będzie miała polską premierę już 8 czerwca. Główne role grają Joanna Kulig i Tomasz Kot. W obsadzie są m.in. Agata Kulesza, Borys Szyc, Adam Woronowicz i Adam Ferency. 

Twórcy nagrodzonej Oscarem "Idy" przenoszą nas tym razem do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć - zapowiada dystrybutor.

(mn)