W ten weekend entuzjastów sztuki czekają nie lada atrakcje. W czasie rozpoczynającego się w piątek Warsaw Gallery Weekend w 17 galeriach zobaczyć będzie można 17 różnych wystaw. Odbędą się także pokazy filmów, spotkania z artystami i kolekcjonerami sztuki.

7 najciekawszych galerii i fundacji sztuki współczesnej, tych znanych z międzynarodowych projektów czy targów sztuki, jak i nowych przestrzeni o ambitnym programie, zaprasza na weekend wernisaży i towarzyszących im specjalnych wydarzeń.

Program podkreśla różnorodność i ponadlokalny charakter warszawskiego życia artystycznego. W programie znalazły się pokazy znanych postaci międzynarodowej sceny artystycznej (Paweł Althamer, Kitty Kraus, Willem de Rooij, Slavs and Tatars, Société Réaliste), projekty kuratorskie z udziałem klasyków nowoczesności (Hans Bellmer, Bruno Schulz), odkrywane na nowo osobowości powojennej fotografii (Marek Piasecki, Wojciech Zamecznik), jak również nowe projekty artystów średniego i młodego pokolenia (m.in. Wojciech Łazarczyk, Grzegorz Sztwiertnia, Christian Tomaszewski, Anna Zaradny) w tym również interesujące debiuty (Iza Koniarz).

Z publicznością Warsaw Gallery Weekend spotkają się też znani europejscy kolekcjonerzy sztuki współczesnej m.in.: Christian Boros i Wilhelm Schürmann. Specjalne wydarzenia artystyczne odbędą się również w warszawskich instytucjach sztuki: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej i Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Nowy szlak


Wrześniowy Warsaw Gallery Weekend wyznacza nowy, artystyczny szlak na dynamicznie zmieniającej się mapie miasta. Zarazem ma ambicję wpisania się na stałe do europejskiego kalendarza sztuki najnowszej. Twórcy i kolekcjonerzy podkreślają, że w ciągu dziesięciu ostatnich lat, startując od zera, Warszawa stała się największym w tej części kontynentu ośrodkiem sztuki współczesnej i skupiskiem promujących ją galerii. A warszawska scena artystyczna należy do najdynamiczniej rozwijających się w Europie.

PIĄTEK 28.09.2012

godz. 17.00 - 22.00, wernisaże w galeriach

godz. 22.00, after party: performance audio Haroon Mirza i Richard Sides oraz set dj'ski - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

SOBOTA 29.09.2012

godz. 12.00-19.00, galerie otwarte

godz. 17.00, dyskusja o kolekcjonowaniu sztuki współczesnej z udziałem Christiana Borosa (Berlin/Wuppertal), Wilhelma Schürmanna (Berlin/Akwizgran), Francesco Manacordy (Liverpool), Nicolausa Schafhausena (Wiedeń) i Reginy Wyrwoll (Kolonia), Kino Kultura

NIEDZIELA 30.09.2012

godz. 12.00-19.00 , galerie otwarte