Projektowała dla Heleny Rubinstein i Antoine'a de Paris, współpracowała z Siergiejem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi. W autorskim butiku Sary Lipskiej na avenue des Champs-Élysées ubierały się aktorki i rosyjskie arystokratki mieszkające w Paryżu. Nową wystawę "Sara Lipska. W cieniu mistrza" pokazuje odział Muzeum Narodowego - warszawska Królikarnia.

Sarę Lipska cenił sam "król mody" - Paul Poiret. Była uznaną artystką, kilkakrotnie odznaczaną złotymi medalami na wystawach światowych.

Ta dizajnerka, scenografka,projektantka mody, wnętrz, malarka, rzeźbiarka była najważniejszą kobietą w życiu Xawerego Dunikowskiego i matką jego córki. Dzisiaj jest już trochę zapomniana. W pałacowych wnętrzach Królikarni będzie można zobaczyć niezwykle kolorowe kostiumy, obrazy autorstwa Sary Lipskiej, rzeźby, projekty scenografii i aranżacji wnętrz.

Sara Lipska była niezależną osobowością artystyczną, silną i odważną kobietą, samotną matką, Żydówką z tradycyjnej rodziny, która podjęła studia artystyczne w Warszawie i świetnie poradziła sobie w Paryżu - kulturalnej stolicy ówczesnego świata. Jej nowatorskie wyrafinowane projekty urzekały bogactwem pomysłów, form i barw. Współpracowała z Siergiejem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi w Operze Paryskiej, Heleną Rubinstein, Antoine'em de Paris (Antonim Cierplikowskim) - słynnym fryzjerem polskiego pochodzenia, architektem Adrienne Gorską. Jej wielką pasją było projektowanie mody.

Dialog między mistrzem i Sarą

Żyła i pracowała w cieniu wielkiego mistrza i wielkiej miłości. Łączyła ich niezwykła więź - podkreśla Ewa Ziembińska, kuratorka wystawy. W ostatniej sali próbuję pokazać dialog Sara Lipska - Xawery Dunikowski. Pomiędzy uczennicą a mistrzem. Do końca jego dni, pisząc do niego zwracała się do artysty "mistrzu". A wiemy, że łączył ich intymny związek, którego owocem była córka Maria Xawera - dodaje.

Większość prac Sary Lipskiej znajduje się w zbiorach francuskich muzeów i kolekcjach prywatnych. Wystawa w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, jest pierwszą okazją do zapoznania się z osobą artystki oraz jej różnorodnym dorobkiem.