Władze Rzymu ogłosiły długo oczekiwaną decyzję. Rozpoczynają się prace, które mają skorygować uznany za szpetny pomnika Jana Pawła II. Statua stoi przed dworcem Termini.

Zmieniona zostanie głowa, płaszcz i podstawa ogromnego monumentu. Pomnik autorstwa włoskiego artysty Oliviero Rainaldiego został odsłonięty 18 maja zeszłego roku, tuż po beatyfikacji papieża.

Od początku wywołuje polemiki. Zgłoszono nawet żądania jego natychmiastowego usunięcia, za czym opowiadało się ministerstwo kultury Włoch. Ostatecznie komisja, powołana przez władze Wiecznego Miasta do oceny monumentu uzgodniła z autorem, że poprawi on swe dzieło zgodnie z przedstawionymi przez nią wskazówkami.

Poprawa wyglądu ponad 5-metrowej statuy nie zostanie sfinansowana z kasy miejskiej, lecz przez fundację, która była jej sponsorem.

W ostatnim czasie pomnik, krytykowany za brak podobieństwa do Jana Pawła II i nazywany wręcz "stróżówką" ze względu na ułożenie płaszcza, uległ jeszcze dodatkowo częściowemu zniszczeniu, co wytłumaczono pośpiechem przy jego odlewaniu. Największemu zniszczeniu uległa patyna. Ona również wymaga teraz poprawki.