Do 13 filmów walczących o Wielką Nagrodę Złotych Lwów tegorocznej edycji gdyńskiego Festiwalu o północy oficjalnie dołączył film "Pokłosie" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy z powodów technicznych film uda się pokazać w Gdyni. A poza tym jego postprodukcja zakończyła się dopiero 9 maja.

Kiedy parę tygodni temu ogłaszano listę filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego 37. Gdynia Film Festival. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, organizatorzy zastrzegli, że do konkursowej trzynastki może dołączyć jeszcze jeden tytuł. Dziś już wiadomo, że o Złote Lwy powalczy 14 filmów. Na liście, na dwa dni przed zakończeniem Festiwalu, pojawiło się "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. Pierwszy pokaz już dziś.

Film Pasikowskiego to opowieść o dwóch braciach, którzy spotykają się po latach w rodzinnej wsi. Miejscowość kryje pewną tajemnicę - wydarzenie z czasów wojny, o którym jej mieszkańcy milczą. Scenariusz inspirowany jest wydarzeniami w Jedwabnem. Uzyskał bardzo wysokie oceny komisji PISF-u, niestety przez długi czas nie udawało się zebrać pieniędzy na realizację filmu. Autorem scenografii do nowego filmu Władysława Pasikowskiego jest Allan Starski, a autorem zdjęć znakomity operator Paweł Edelman. W obsadzie znaleźli się m.in.: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Zbigniew Zamachowski, Danuta Szaflarska i Jerzy Radziwiłowicz.

Pełna lista filmów Konkursu Głównego 37. Gdynia Film Festival:

1. "80 milionów", reż. Waldemar Krzystek

2. "Baby są jakieś inne", reż. Marek Koterski

3. "Bez wstydu", reż. Filip Marczewski

4. "Droga na drugą stronę", reż. Anca Damian

5. "Dzień kobiet", reż. Maria Sadowska

6. "Jesteś Bogiem", reż. Leszek Dawid

7. "Mój rower", reż. Piotr Trzaskalski

8. "Obława", reż. Marcin Krzyształowicz

9. "Pokłosie", reż. Władysław Pasikowski

10. "Sekret", reż. Przemysław Wojcieszek

11. "Sponsoring", reż. Małgośka Szumowska

12. "Supermarket", reż. Maciej Żak

13. "W ciemności", reż. Agnieszka Holland

14. "W sypialni", reż. Tomasz Wasilewski