Obraz "Bez wstydu" w reżyserii Filipa Marczewskiego zaprezentowano w pierwszym dniu 37. festiwalu w Gdyni. Główne role w dramacie opowiadającym historię erotycznej fascynacji rodzeństwa zagrali Agnieszka Grochowska i Mateusz Kościukiewicz.

"Bez wstydu" to jeden z obrazów walczących w Gdyni o Złote Lwy w konkursie głównym. Film zrealizowano pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy.

Reżyser "Bez wstydu" Filip Marczewski i scenarzysta Grzegorz Łoszewski opowiadali, że pracując nad obrazem, konsultowali scenariusz z seksuologiem prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem. Chcieliśmy mieć gwarancję, że relacja, o której opowiadamy, jest rzeczywista - tłumaczy Marczewski.

Głównymi bohaterami historii są Tadzik (Mateusz Kościukiewicz) i Anka (Agnieszka Grochowska) - brat i siostra połączeni relacją, która przekracza kulturowe tabu. Młodszy brat zaczyna odczuwać seksualny pociąg do starszej, atrakcyjnej siostry. Erotyczna fascynacja stopniowo przeradza się ze strony chłopaka w miłość. Siostra początkowo broni się przed seksualną relacją z bratem. W pewnym momencie jednak hamulce puszczają i między rodzeństwem dochodzi do fizycznego zbliżenia.

"Bez wstydu" opowiada o uczuciu zakazanym, trudnym dojrzewaniu i poszukiwaniu miłości - tak historię tę określa dystrybutor filmu, firma Kino Świat.

Marczewski, dla którego dramat "Bez wstydu" jest fabularnym debiutem pełnometrażowym, zaznaczył na konferencji, że w filmie tym "nie chce bronić kazirodztwa". Chcę natomiast zwrócić uwagę, że zbyt łatwo oceniamy innych ludzi - wyjaśnił. Jak powiedział, pragnie w swoich filmach stawać po stronie "ludzi będących na przegranej pozycji". Mówił też, że jego obraz to opowieść "o tolerancji i braku tolerancji".

Agnieszka Grochowska, odtwórczyni głównej roli kobiecej, podkreślała na konferencji prasowej, że cieszy się, iż miała możliwość wcielić się w postać Anki. Nieczęsto zdarza się mieć tak dobry scenariusz i tak dobrą rolę - stwierdziła.

Drugoplanowymi bohaterami filmu są kochanek Anki, Andrzej (grany przez Macieja Marczewskiego) - biznesmen z politycznymi ambicjami, człowiek o neofaszystowskich poglądach, oraz romska dziewczyna zakochana w Tadziku - Irmina (w tej roli debiutująca na dużym ekranie studentka łódzkiej filmówki Anna Próchniak).

Do kin w całej Polsce film "Bez wstydu" trafi 3 sierpnia.

Święto polskiego kina

Festiwal polskich filmów fabularnych odbywa się w tym roku pod nową nazwą, jako Gdynia Film Festival. 37. edycja imprezy potrwa do 12 maja. W jury oceniającym filmy w konkursie głównym zasiadają m.in.: reżyserka Dorota Kędzierzawska (przewodnicząca jury), pisarz Zygmunt Miłoszewski oraz irlandzki aktor Stephen Rea.

O Złote Lwy walczy w tym roku 13 tytułów. Oprócz "Bez wstydu" są to takie filmy jak: "Jesteś Bogiem" o polskim zespole hip-hopowym Paktofonika (reż. Leszek Dawid), wojenny thriller "Obława" z Marcinem Dorocińskim (reż. Marcin Krzyształowicz) oraz "Dzień kobiet" opowiadający historię kasjerki z sieci handlowej Motylek (reż. Maria Sadowska). W konkursie startuje również film Agnieszki Holland "W ciemności".