Na Wojskowych Powązkach w Warszawie pochowano dziś Arkadiusza Tomiaka - wybitnego autora zdjęć filmowych. Filmowiec miał 55 lat. Zginął w wypadku drogowym 10 czerwca.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą w Kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym w Warszawie. Po niej żałobnicy przeszli na Wojskowe Powązki. 

W ostatnim pożegnaniu Arkadiusza Tomiaka wzięło udział wiele znanych osób ze świata filmu. Na zdjęciach z ceremonii widoczni są m.in. Radosław Piwowarski, Juliusz Machulski, Maria Dębska, Borys Szyc, Tomasz Sapryk, Marcin Dorociński i Robert Więckiewicz. 

55-letni Arkadiusz Tomiak zginął tragicznie, w wypadku drogowym, 10 czerwca w Lubiewicach koło Tucholi. Był w drodze do swojego rodzinnego Koszalina na Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Zatrzymany po tragedii 24-latek usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Trafił do więzienia na 3 miesiące.

Arkadiusz Tomiak - wybitny operator z imponującym dorobkiem

Arkadiusz Tomiak urodził się 20 lutego 1969 r. w Koszalinie. Ukończył Wydział Operatorski łódzkiej filmówki w 1995 r. Karierę zawodową rozpoczął, pracując na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego: "Cudowne miejsce", "Grający z talerza" i "Szabla od Komendanta".

Jako autor zdjęć Tomiak zadebiutował w 1997 r. w filmie "Przystań" w reżyserii Jana Hryniaka. W 2000 r. za pracę w filmie "Daleko od okna" Tomiak otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 6 lat później zdobył kolejną statuetkę za filmy "Statyści" Michała Kwiecińskiego i "Palimpsest" Konrada Niewolskiego.
Tomiak był także autorem zdjęć do m.in. "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego, "Ciszy" Michała Rosy, "Kariery Nikosia Dyzmy" i "Solid Gold" Jacka Bromskiego, "Żurku" Ryszarda Brylskiego, "Symetrii" Konrada Niewolskiego, "Jasnych błękitnych okien" Bogusława Lindy, a także "Zero", "Ja teraz kłamię" i "Grzybów" Pawła Borowskiego, "Enen" Feliksa Falka, "Kołysanki" i "Volty" Juliusza Machulskiego, "Daas" Adriana Panka, "Obławy" Marcina Krzyształowicza, "Dziewczyny z szafy" i "Człowieka z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa oraz "Fotografa" Waldemara Krzystka, "Zaćmy" Ryszarda Bugajskiego, "Czarnego mercedesa" Janusza Majewskiego i "Marca ’68" Krzysztofa Langa.

Tomiak pracował również przy znanych produkcjach historycznych Krzysztofa Łukaszewicza - "Karbali", "Raporcie Pileckiego", "Czerwonych makach", a także przy "Legionach" Dariusza Gajewskiego.

Tomiak był nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej "Orły" za filmy: "Daleko od okna", "Cisza", "Symetria", "Palimpsest", "Fotograf", "Obława" i "Karbala". Dwukrotnie zdobył tę statuetkę (za zdjęcia do "Obławy" i "Karbali".