​Teatry i kina w plenerze będą mogły otworzyć się dla widzów od soboty 15 maja. Wiele z nich szykuje premierowe atrakcje. A Warszawa, po rocznej przerwie, zaprasza na Noc Muzeów. To będzie tydzień pełen kulturalnych wrażeń.

Modrzejewska w plenerze

"Skarb wdowy Schadenfreude" Roberta Urbańskiego wyreżyserowany przez Lecha Raczaka legnicka publiczność obejrzy w pierwszych możliwych majowych terminach w plenerze zamkowego dziedzińca. To będzie 15 i 16 maja. A potem 22 i 23 maja. Przedstawienie Teatru Modrzejewskiej z Legnicy to ballada łotrzykowska, widowisko z ogniem, dymami, muzyką, śpiewem, odrobiną dolnośląskiej historii i nostalgii, a także sporą dawką humoru oraz satyrycznymi szpilkami nakłuwającymi świat manipulowany przez telewizję. Spektakl będzie można zobaczyć dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy.

Wydarzenia plenerowe na Placu Defilad

Również Teatr Studio z Warszawy przenosi się na zewnątrz, tym samym przyspieszając projekt "Plac Defilad". Od 15 maja na Placu Defilad zobaczymy "Narkotyki" w reżyserii Oskara Sadowskiego na podstawie esejów Stanisława Ignacego Witkiewicza, patrona teatru. 22, 23 i 24 maja w programie jest spektakl "Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewski" Grzegorza Laszuka. Na scenie obok aktorów Studio pojawiają się muzycy współczesnej warszawskiej alternatywy, dowodzeni przez Bartka Tycińskiego, współtwórcę słynnych Mitch & Mitch. Chcemy, by Plac był z jednej strony przestrzenią, która pozwoli warszawiakom (po miesiącach pandemicznej przerwy) cieszyć się kontaktem z kulturą (w bezpiecznej formule działań na świeżym powietrzu), z drugiej - miejscem spokojnego, niespiesznego spotkania odległego od kultury eventu, spotkania nastawionego na zabawę, ale i na refleksję, przede wszystkim na współobecność niezapośredniczoną przez media elektroniczne - podkreśla Tomasz Plata, kurator projektu. Wszystkie wydarzenia odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym.

Teatr Animacji dla najmłodszych poznaniaków

Na Dziedzińcu Różanym w Poznaniu 15 i 16 maja występować będzie Teatr Animacji. W spektaklu z cyklu "Misja Poznań" Dora Dynks oraz Waldemar Wihajster, postrzelona para detektywów, otrzymuje nowe zlecenie. Z poznańskiego ratusza ktoś uprowadził słynne koziołki. Widzowie od początku włączeni są w tajne śledztwo.

Noc Muzeów

Po rocznej przerwie wraca Noc Muzeów. Wydarzenie w nowej formule - bezpiecznej i z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbędzie się 15 maja m.in. w Warszawie i weźmie w niej udział 180 placówek, w tym 17 po raz pierwszy. Będzie można zwiedzać muzea w sposób tradycyjny. Inna forma to spacer z kulturą, czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu. Będzie tez trzecia opcja - wydarzenia online. Poza tym miejski ratusz zaplanował już tradycyjną paradę zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania - autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza.

Noce Muzeów w najbliższym czasie odbędą się także m.in. w Wrocławiu, w Łodzi i w Krakowie.

Opracowanie: