Kara od 2 do 5 lat więzienia i grzywna w wysokości do 15 tysięcy euro grozi 17-letniej turystce ze Szwajcarii, która wyryła w piątek swoje inicjały w rzymskim Koloseum.

17-latkę przyłapała na gorącym uczynku przewodniczka, która scenę tę sfilmowała, a następnie wezwała siły porządkowe - podał dziennik "Il Messaggero" na swojej stronie internetowej.

Szwajcarka, przebywająca w Wiecznym Mieście na wakacjach z rodziną, została zaprowadzona na posterunek karabinierów, gdzie usłyszała zarzut wyrządzenia szkód w zabytku dziedzictwa artystycznego i historycznego.

Podobne incydenty w Koloseum powtarzają się regularnie. Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano domaga się surowych kar dla sprawców.

Niedawno podobnego aktu wandalizmu dokonał mieszkaniec Wielkiej Brytanii, który kluczem wyrył na ścianie amfiteatru imiona swoje i narzeczonej. Zidentyfikowany przez karabinierów przeprosił za swój czyn i wyjaśnił, że nie wiedział, że zabytek jest tak stary.

Władze Rzymu oraz innych historycznych miast, a także resort kultury walczą też ze zjawiskiem tzw. ekowandalizmu, czyli incydentami wywoływanymi przez przeciwników paliw kopalnych z ruchu Ostatnie Pokolenie, którzy w ostatnich miesiącach wlali czarny płyn do kilku rzymskich fontann i oblali farbą mury Palazzo Vecchio we Florencji.