Nominacja dla kompozytora Jana Kaczmarka za muzykę do filmu „Marzyciel” z Johnym Deppem w roli głównej – to polski akcent w ogłoszonych nominacjach do 77 już Oskarów.

"Marzyciel" uzyskał łącznie 7 nominacji, podobnie jak "Za wszelką cenę" - film w reżyserii Clinta Eastwooda opowiadający historię kobiety, która chce zostać zawodową bokserką. Obrazy nominowane w kategorii najlepszy film to: "Awiator", "Marzyciel", "Za wszelką cenę", "Ray" i "Bezdroża".

"Awiator", biografia słynnego amerykańskiego milionera Howarda Hughes'a z Leonardo Di Caprio w roli głównej dostał najwięcej bo aż jedenaście nominacji.

Oprócz Di Caprio szansę na statuetkę w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska otrzymali: Don Cheadle za obraz "Hotel Rwanda", Johnny Depp za film "Marzyciel", Clint Eastwood za obraz "Za wszelką cenę" oraz Jamie Foxx za film "Ray".

Do tegorocznej nagrody dla najlepszej roli pierwszoplanowej została też nominowana Hillary Swank za obraz "Za wszelką cenę”. Nominacje w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca oprócz Swank otrzymały w tym roku: Annette Bening za obraz "Being Julia", Catalina Sandino Moreno za film "Maria Full of Grace", Imelda Staunton za obraz "Vera Drake" oraz Kate Winslet za "Zakochanego bez pamięci".

Największa niespodzianka wśród tegorocznych Oskarów to na pewno brak nominacji dla Paula Giamatti za powszechnie chwaloną rolę w „Bezdrożach”. Konkurencja w tej kategorii jest jednak wyjątkowo silna. Potwierdza się też reguła, że komediom nieco trudniej zdobyć uznanie członków Akademii Filmowej. Za niespodziankę można uznać też brak nominacji dla Marka Forstera za reżyserię „Marzyciela”.

Nie jest zaskoczeniem brak czołowych nominacji dla dwóch najgłośniejszych filmów minionego roku. Michael Moore wyraźnie przeliczył się wycofując swój film „Farenheit 9/11” z kategorii filmu dokumentalnego. „Pasja” Mela Gibsona otrzymała nominacje tylko za zdjęcia, charakteryzacje i muzykę.

Właśnie w tej ostatniej kategorii będzie z nią rywalizował polski kompozytor Jan Kaczmarek nominowany do Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel”. Mimo że Jan Kaczmarek nie zdobył Złotego Globu i konkurencja jest silna – na pewno nie jest bez szans. Udało nam się połączyć z Janem Kaczmarkiem. Od wielu lat mieszka w USA:

Kaczmarek jest kompozytorem muzyki do filmów Agnieszki Holland. Napisał też ścieżkę dźwiękową do znanego i w Polsce filmu „Niewierna” z Richardem Gere.

Czy jego dzisiejsza radość będzie jeszcze większa dowiemy się 27 lutego.