Organizowany przez Artura Rojka OFF Festival został uznany za jedno z 20 najlepszych na świecie wydarzeń muzycznych w roku 2012. Listę opracował anglojęzyczny serwis muzyczny Pitchfork, który docenił imprezę z Polski m.in. za jej program.

W rankingu portalu Pitchfork katowicki OFF Festival został wyróżniony obok m.in. popularnego festiwalu Roskilde (Dania). Pitchfork docenił imprezę m.in. za występ grup Wedding Present i Chrome Hoof, wykonujących muzykę do popularnego filmu "Hydrozagadka".

"Przypomnijmy, że ubiegłoroczna edycja OFF-a otrzymała nagrodę European Music Award dla najlepszego Festiwalu Średniej Wielkości. Cieszy nas, że tegoroczny OFF zaczyna zbierać wyróżnienia już w maju" - napisano na stronie internetowej OFF Festivalu.

Tegoroczny OFF Festival odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia. Jego pierwsza edycja odbyła się w dniach 18-20 sierpnia 2006 roku na terenie kąpieliska "Słupna" w Mysłowicach. Od roku 2010 festiwal odbywa się w Katowicach. Twórcą i dyrektorem imprezy jest były wokalista zespołu Myslovitz - Artur Rojek.