Spotkanie ze światowym kinem w Krakowie. Druga część "Strażników galaktyki" na ekranach. I fantastyczny tercet w teatrze. Taki będzie nowy tydzień w kulturze!

Netia Off Camera. 10 dni ze światowym kinem

Do najbliższej niedzieli, 7 maja, w Krakowie trwać będzie festiwal kina niezależnego Netia Off Camera. W sobotę 6 maja poznamy festiwalowych laureatów, a dzień wcześniej odbędzie się pokaz specjalny odnowionego cyfrowo filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jego aktorzy - Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski i Piotr Gąsowski - będą wspominać mistrza polskiego kina, częstego gościa festiwalu.

O Krakowską Nagrodę Filmową - 100 tysięcy dolarów - walczy 10 pierwszych i drugich filmów reżyserów z całego świata. W Konkursie Polskich Filmów nagrodą jest 300 tysięcy złotych.

10. edycja festiwalu to również cztery nowe sekcje specjalne. "Aż po grób" ma ambicje udowodnić, że twórcze i inspirujące przepisania konwencji melodramatycznych są możliwe, a my wciąż tęsknimy za romantycznymi opowieściami. Sekcja "Przyszłość nadejdzie dziś" jest zaproszeniem do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością, która jak w numerze kultowego zespołu The Doors jest bliżej i nadejdzie szybciej, niż nam się to wszystkim zdaje. Natomiast filmy prezentowane w ramach sekcji "Silna płeć" dotykają tego, co nurtuje, fascynuje, cieszy, gnębi czy frustruje współczesne kobiety. Co jest dla nich ważne, o co walczą, z czym muszą się borykać? Ostatnia nowość w programie sekcji to "Ludzie to fikcja?".

"Strażnicy Galaktyki" po raz drugi

To sequel filmu z 2014 roku, opartego na komiksach Marvela. Peter Quill wraz ze swoją drużyną wyrzutków podróżuje przez wszechświat i jako obrońca galaktyki walczy z nowymi niebezpieczeństwami. Na jaw wychodzi prawda o ojcu Petera i o jego pochodzeniu.

Główną rolę gra Chris Pratt. Ten film mnie porusza. Myślę, że jest świetny i publiczność go pokocha. Pytania o trzecią część są zasadne, ale poczekajcie trochę, następni będą Avengersi - mówił aktor na premierze w Londynie.

W obsadzie "Strażników" są również Zoe Saldana, Vin Diesel i Bradley Cooper.

Na polskie ekrany film trafi 5 maja, ale część kin organizuje także pokazy przedpremierowe.

Pszoniak, Radziwiłowicz i Malajkat w spektaklu "Nasze żony" w Syrenie

W piątek 5 maja w Teatrze Syrena odbędzie się premiera "Naszych żon" na podstawie tekstu Érica Assousa. Zagrają Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz i Wojciech Pszoniak, który również spektakl reżyseruje.

To pełen zwrotów akcji komediodramat, obmyślony na trzech wirtuozów aktorstwa. Opowieść o próbie, przed jaką staje 35-letnia przyjaźń trzech mężczyzn w momencie, w którym jeden z nich wyznaje pozostałym, że właśnie zabił swoją żonę. Przyjaciele są przerażeni czynem, a jeszcze bardziej prośbą zabójcy, by zapewnić mu na tę noc alibi i kryć przed policją. Na rozważaniach o trudnych wyborach między moralnością a lojalnością w przyjaźni noc się nie skończy, a kolejne godziny przyniosą zaskakujący obrót wydarzeń.

Sztuka, ciesząca się we Francji ogromnym powodzeniem, szybko została przeniesiona na ekran i stała się filmowym przebojem.

(az, e)