W poniedziałek 17 września zacznie się 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kilka dni później do naszych kin trafi film otwarcia tego festiwalu, czyli "Kamerdyner" Filipa Bajona. Do wyboru będzie też nowy "Johnny English" ponownie z Rowanem Atkinsonem.

W poniedziałek 17 września zacznie się 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kilka dni później do naszych kin trafi film otwarcia tego festiwalu, czyli "Kamerdyner" Filipa Bajona. Do wyboru będzie też nowy "Johnny English" ponownie z Rowanem Atkinsonem.
Janusz Gajos na planie "Kamerdynera" /Rafał Pijański / Filmicon /Materiały prasowe

Rusza festiwal w Gdyni

Mamy trzy bardzo bogate konkursy - mówi szef festiwalu Leszek Kopeć. Zwraca też uwagę na różnorodne tytuły, które znalazły się w Konkursie Głównym. O Złote Lwy Walczyć będą filmy m.in Krzysztofa Zanussiego czy Filipa Bajona, ale też produkcje dużo młodszych twórców. W Konkursie reprezentowane są właściwie wszystkie pokolenia, jeśli chodzi o stylistykę, poetykę i zabiegi formalne. Moim zdaniem coraz ciekawszy robi się też konkurs Inne Spojrzenie. Poszerzyliśmy jego formułę - nie jest gettem, na które skazani są tylko twórcy mało komunikatywnych, awangardowych filmów - dodaje Kopeć. 

W Konkursie Głównym walczyć będzie m.in debiutancki "Juliusza" Aleksandra Pietrzaka, a także nowe filmy Bartosza Konopki, Agnieszki Smoczyńskiej, Marka Koterskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Jana Jakuba Kolskiego i Kingi Dębskiej. Laureatów wybierze jury, którego szefem będzie w tym roku reżyser Waldemar Krzystek.


W Gdyni w ramach cyklu "Skarby Kina Przedwojennego" wyświetlone zostaną dwa stuletnie zrekonstruowane filmy z Polą Negri - "Bestia" w reżyserii Alexandra Hertza oraz "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" Eugena Illesa.

Złote Lwy za całokształt twórczości odbierze w tym roku reżyser, aktor i malarz Jerzy Skolimowski. 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa od 17 do 22 września."Kamerdyner" od piątku w kinach


"Kamerdyner" Filipa Bajona uroczyście otworzy 17 września festiwal w Gdyni. Kilka dni później, 21 września trafi do kin w całej Polsce. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1900 roku, gdy na świat przychodzi grany przez Sebastiana Fabijańskiego Mateusz Krol. Kaszubski chłopiec po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Syn wieśniaczki dorasta u boku Marity, swojej rówieśniczki, córki von Kraussów (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się uczucie.

Wraca Johnny English

21 września do polskich kin trafi film "Johnny English. Nokaut". Nowa przygoda zaczyna się w momencie, w którym olbrzymi cyberatak ujawnia wszystkich tajnych agentów Wielkiej Brytanii, a ich szef zapowiada, że to dopiero początek kłopotów. Tajne służby mogą teraz liczyć tylko na niego, Johnny’ego Englisha. Niedawno zdegradowany, prowadzi zajęcia w jednej ze szkół. 

W roli Johnny’ego Englisha ponownie zobaczymy mistrza komedii Rowana Atkinsona. W filmie występują też m.in laureatka Oscara Emma Thompson, Olga Kurylenko, Ben Miller i Jake Lacy.

(mn)