Projekcja odrestaurowanego w technologii cyfrowej filmu niemego "Mania: Historia pracownicy fabryki papierosów" z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej uświetniła odbywający się w Kijowie 41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Mołodist" (Młodość). Film pokazano w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Ten projekt - bo mówimy nie tylko o filmie, ale i o towarzyszącej mu muzyce - cieszy się ogromnym zainteresowaniem wszędzie tam, gdzie jest prezentowany. W ukraińskim kontekście, w związku z dążeniami Ukrainy do integracji europejskiej, na pewno jest bardzo ważne, żeby pokazać, do jakiego stopnia UE dba o ochronę dziedzictwa kulturowego, w tym filmowego - powiedziała Iza Chruślińska, koordynatorka projektu z Filmoteki Narodowej.

Pokazowi "Mani" towarzyszyła muzyka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej "Leopoldinum", skomponowana specjalnie z myślą o tym filmie przez Jerzego Maksymiuka i pod dyrekcją samego kompozytora.

"Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" to jeden z pierwszych filmów, w którym wystąpiła Barbara Apolonia Chałupiec, późniejsza wielka gwiazda światowego kina, znana jako Pola Negri.

Film, wyreżyserowany w 1918 roku w Berlinie przez Węgra Eugena Illesa, przez dekady uważany był za bezpowrotnie zaginiony, okazało się jednak, że jedna kopia zachowała się w zbiorach czeskiego kolekcjonera.

W 2006 roku Filmoteka Narodowa odkupiła od niego film, a następnie poddała go konserwacji, rekonstrukcji i digitalizacji. W Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej Filmoteki Narodowej do pracy nad "Manią" użyto najnowocześniejszej technologii 4K, która pozwoliła na odtworzenie pierwotnych kolorów.