Zespół Coria z Jastrzębia-Zdroju (Śląskie) zwyciężył w konkursie Life on stage i w nagrodę wystąpi 27 czerwca na scenie głównej Life Festival Oświęcim przed koncertem Soundgarden, kultowej amerykańskiej formacji grunge 'owej.

Wyróżniona grupa powstała w ubiegłym roku, ale jej członkowie grali ze sobą już wcześniej w formacji Symetria, która m.in. wystąpiła w Rybniku przed Guns'n'Roses. Wokalista Tomasz Mrozek w programie telewizyjnym "Must Be The Music" dotarł do półfinału. Coria przygotowuje obecnie debiutancki album "Teoria splątania".

Do kilkuetapowego konkursu Life on stage zgłosiło się w kilkuset wykonawców. Spośród nich organizatorzy wybrali ponad stu. Przez miesiąc występowali w różnych klubach w Polsce, a internauci wyłonili z tej grupy dwunastu półfinalistów. Po kolejnych występach publiczność wybrała finałową czwórkę. W koncercie finałowym w jednym z krakowskich klubów oprócz Corii zagrały także Tune 4 Tune z Gdańska, Phedora z Lublina i Time For Funk z Bochni. Jurorzy oceniali muzyków na podstawie 30-minutowych występów.

Gwiazdami Clapton i Soundgarden

Life Festival Oświęcim odbędzie się od 25 do 28 czerwca. Największe wydarzenie to koncerty gitarzysty rockowo-bluesowego Erica Claptona i zespołu Soundgarden. Wystąpią też m.in. Luxtorpeda i Balkan Beat Box, Edyta Bartosiewicz, przedstawiciele polskiej sceny hiphopowej, w tym Kaliber 44, a także Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, najmłodszy zespół symfoniczny w Polsce.

W czasie festiwalu powstanie mural, którego twórcą będzie znany malarz i grafik Rafał Olbiński. Odbędzie się także bieg uliczny "Tolerancja na sportowo".

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w czerwcu 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Do Oświęcimia przyjeżdżali także Matisyahu, James Blunt, Peter Gabriel i Sting.

Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

(MRod)