Jedna z najpiękniejszych polskich aktorek obchodzi dziś urodziny. Joanna Pacuła kończy 60 lat.

Joanna Pacuła urodziła się w Tomaszowie Lubelskim. Ukończyła warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Zaraz po studiach występowała przez kilka lat na scenie Teatru Dramatycznego.

Na wielkim ekranie Pacuła zadebiutowała rolą studentki w filmie kina moralnego niepokoju pt. "Barwy ochronne" (1976) Krzysztofa Zanussiego. W telewizji zagrała m.in. w dwóch filmach Jana Łomnickiego: "Akcja pod Arsenałem" (1977) i serialu "Dom" (1980). Pierwszą większą rolę zagrała w trzyodcinkowym dramacie telewizyjnym "Zielona miłość" (1980).

W grudniu 1981 roku, kiedy w Polsce wprowadzono stan wojenny, Pacuła przebywała w Paryżu. Była związana z Romanem Polańskim, który pomógł jej zdobyć pracę modelki. Jej twarz zdobiła okładki magazynów mody takich jak "Vogue" czy "Harper's Bazaar".

Z Paryża do Hollywood

Pacuła wyjechała następnie do USA. W 1982 roku postanowiła zostać w Stanach Zjednoczonych, po tym jak ukradziono jej paszport. 

Pierwszą przełomową rolą Pacuły za Oceanem była ta w filmie "Park Gorkiego" (1983). Aktorka doczekała się nominacji do nagrody Złotego Globu w kategorii najlepszej kobiecej roli drugoplanowej i zajęła 57. miejsce w rankingu magazynu Premiere na 100. najwspanialszych kreacji wszech czasów. W 1984 r. znalazła się na liście 12. najbardziej obiecujących aktorów, którą co roku ogłasza w Screen World krytyk amerykański John Willis.

Później były jeszcze role m.in. w miniserialu wojennym CBS "Ucieczka z Sobiboru" (1987), horrorze Pocałunek (1988), "Wybraniec śmierci" (1990 r., gdzie partnerowała  Stevenowi Seagalowi), "Mężowie i kochankowie" (1992), "Zagadka osobowości" (1993), "Tomnstone (1993 r., u boku Vala Kilmer'a), Głęboka czerwień (1994) i Wirus 1999).

Występowała jednak przede wszystkim w filmach klasy B. Grywała w produkcjach włoskich, francuskich, hiszpańskich, izraelskich, fińskich i nowozelandzkich.

Jej mąż (producent filmowy Hawk Winchel Koch Jr) nie chciał, aby rozbierała się w filmach, dlatego odrzuciła propozycje ról w takich erotycznych przebojach jak "9 1/2 tygodnia" i "Nagi instynkt". Zrezygnowała z zagrania w pierwszym "Batmanie" Tima Burtona i z roli dziewczyny Bonda w "Licencji na zabijanie".