Muzeum Van Gogha w Amsterdamie poinformowało o zidentyfikowaniu dawno zaginionego dzieła tego mistrza. Obraz "Zachód słońca koło Montmajour" powstał 4 lipca 1888 roku w Arles.

Vincent Van Gogh o namalowaniu obrazu powiadomił listownie swego brata Theo. W 1890 roku obraz był częścią kolekcji brata, ale w 1901 roku został sprzedany i słuch o nim zaginął.

Po raz pierwszy w swojej 40-letniej historii muzeum może przedstawić nowe dzieło Van Gogha - ogłosił z dumą dyrektor Axel Rüger.

Obraz przedstawia krajobraz Montmajour, typową dla Prowansji winnicę oraz ruiny klasztory benedyktynów w tle.

Władze muzeum poinformowały, że obraz przez wiele lat był w prywatnych rękach. Rodzina z Norwegii dwa lata temu zgłosiła się do muzeum, aby potwierdzić autentyczność pejzażu.

Obraz został kupiony przez jej przodka w 1908 roku. Od wielu lat leżał na strychu, bo właściciele byli przekonani o tym, że jest to falsyfikat.

Eksperci muzeum zidentyfikowali dzieło na podstawie stylu, użytych materiałów, a także dzięki korespondencji i - jak podkreślają - udało im się prześledzić historię obrazu.

W amsterdamskim muzeum będzie je można oglądać od 24 września.

Vincent Van Gogh za życia sprzedał zaledwie jeden obraz. Zmarł w 1890 roku w wyniku postrzału; prawdopodobnie było to samobójstwo.