Za nami trzecia edycja show "Must Be The Music - Tylko Muzyka", w której po zaciętej walce z raperami ze składu "Najlepszy Przekaz W Mieście" zwyciężył zespół Lemon. Kim są laureaci programu, co spowodowało, że do niego trafili i jak świętowali swoje zwycięstwo?

Lemon to zespół o ukraińsko - polsko - łemkowskich korzeniach. Kompozytorem utworów, którymi zespół podbił serca jurorów oraz publiczności "Must Be The Music" jest wokalista grupy Igor Herbut. Zapytany przez Martę Grzywacz na antenie RMF FM o to, skąd zespół wziął się w programie odpowiedział dość zaskakująco "Z kosmosu. Totalnie z kosmosu. Zaraz potem doprecyzował jednak, że tak naprawdę zdecydował o tym przypadek.

Na casting we Wrocławiu trafiliśmy ponieważ poszedłem do mojego kuzyna Adama i powiedziałem, że skoro ten casting odbywa się obok nas, to może byśmy wzięli w nim udział. On mówi: ”chyba zwariowałeś”. Ale ja powiedziałem: ”zróbmy to”. Zagraliśmy tam trzy numery, dwa po łemkowsku i jeden po angielsku z gitarą i to się przyjęło. Półtora miesiąca później dostaliśmy wiadomość, że zakwalifikowano nas do castingu głównego. I wtedy pomyślałem o tym, żeby rozbudować skład. Zadzwoniłem do najlepszego skrzypka jakiego znam, Ukraińca Andrzeja Olejnika, później do perkusisty Piotr Budniaka, który potrafi grać na perkusji tak, jakby śpiewał i w końcu do basisty Piotr Kołacza, którego znałem z innego projektu. I tak powstał Lemon. Na castingu w Warszawie spotkaliśmy się po raz pierwszy - opowiada.

Muzycy oczarowali jurorów programu pięknymi utworami wykonywanymi zarówno w castingach jak i w odcinkach finałowych. Wokalista zespołu przyznał jednak, że nie były to utwory, które na potrzeby występów w programie wyciągnął z głębokiej, pokrytej kurzem szuflady. "Piosenka, która prezentowaliśmy w półfinale powstała dwa tygodnie wcześniej, a finałowa na trzy dni przed nim. Aranżacja do niej była gotowa 7 godzin przed występem. Jesteśmy bardzo różnorodni, przeżyliśmy w życiu różne rzeczy i mamy o tyle łatwo, że nie musimy ze sobą rozmawiać. Gramy, rozumiemy się i to jest niesamowita chemia".

Jak laureaci trzeciej edycji show uczcili zwycięstwo w programie? "Rozmowami z ludźmi, jury, menedżerami. Otwierają się przed nami nowe możliwości. To co się stało jest o tyle niesamowite, że tym bardziej muszę mówić innym, że warto wierzyć, warto spełniać marzenia" - opowiadają.

Za zwycięstwo w programie grupa Lemon otrzymała sto tysięcy złotych oraz przepustkę do udziału w konkursie "Trendy" dziesiątej, jubileuszowej edycji festiwalu "Sopot TopTrendy 2012". W ręce muzyków trafiła również nagroda specjalna od RMF FM. Kampania promocyjna na antenie radia o wartości stu tysięcy złotych.