W Oświęcimiu, na festiwalu Life, mogliśmy wczoraj na żywo podziwiać dokonania Petera Gabriela z dwóch ostatnich albumów "Scratch my back" i "New Blood". Mistrz poprowadził nas od "Heroes" do "The Nest That Sailed The Sky".

To była godzina i trzy kwadranse przejmujących, symfonicznych wersji piosenek Gabriela oraz coverów utworów innych wykonawców. Towarzyszyły im świetne, tworzone w dużej części na żywo, wizualizacje.

Nie zabrakło oczywiście wielkich przebojów - "Solsbury Hill", "Don't Give Up". "In Your Eyes" wykonane zostało z grupą Kroke, która poprzedzała występ Gabriela z towarzyszeniem Anny Marii Jopek.

Oszałamiające, rozpisane na pięćdziesięcioosobową New Blood Orchestra wersje "Red Rain", "Signal to Noise" i "Rhythm of the Heat" udowodniły, że pomysł na usymfonicznienie znanego od lat repertuaru nie jest tylko odgrzewaniem starych kotletów.

To były soczyste, krwiste steki podane czternastotysięcznej publiczności.

Wyjątkowy projekt

Peter Gabriel promuje wydany jesienią 2011 roku album "New Blood", zawierający symfoniczne aranżacje kilkunastu utworów z jego kariery, nagrany z towarzyszeniem 46-osobowej orkiestry pod dyrekcją Bena Fostera.

Sześć koncertów w Niemczech i jeden w Polsce, podczas Life Festival Oświęcim 2012, to jedyne występy, jakie artysta zaplanował na wiosnę 2012 roku.

Jedyny taki festiwal

Idea Life Festival Oświęcim zrodziła się w głowie Darka Maciborka, na co dzień dziennikarza muzycznego radia RMF FM.

Główną ideą festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem. Pokojowe przesłanie ma tym większą moc, że wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady.